Středočeský kraj: Problematiku vody je zapotřebí řešit intenzivně a s ohledem na potřeby obyvatel

10.10.2020 19:27 | Zprávy

Vodohospodářská situace ve Středočeském kraji, výroba vody ze vzduchu nebo nanotechnologie týkající se čištění vody. Také o těchto tématech diskutovali účastníci setkání nazvaného Trendy ve vodohospodářství 2020.

Středočeský kraj: Problematiku vody je zapotřebí řešit intenzivně a s ohledem na potřeby obyvatel
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Středočeský kraj - znak

Uspořádalo ho Středočeské inovační centrum (SIC), které vzniklo v roce 2015 za účelem zvýšení konkurenceschopnosti Středočeského kraje a kvality života v něm. Konference se konala jako doprovodná akce k veletrhu Týden inovací 2020, jehož byl SIC partnerem.

„Situace ve Středočeském kraji není, pokud jde o vodohospodářskou infrastrukturu a s ní související připojení obyvatel k vodovodní a kanalizační síti, z dlouhodobého pohledu rozhodně ideální. Nachází se zde například přes pět set obcí s kritickým nedostatkem pitné vody. I z toho důvodu vznikla před rokem Aliance pro vodu, která se snaží o zlepšení současného stavu,“ uvedl Jarmil Vyčítal, expert v oblasti vodního hospodářství SIC, a dodal: „Náplní Aliance pro vodu je poskytování odborného poradenství v oblasti vodního hospodářství pro města a obce Středočeského kraje, dále se pak jedná o doporučení a návrhy na zlepšení vodohospodářské infrastruktury vodovodů a kanalizací, stejně jako zadržování vody v krajině a sídlech, nebo o pomoc s krajskými projekty. Je místem setkání výzkumných organizací, firem, zástupců měst a obcí a dalších orgánů veřejné správy.“

Podle J. Vyčítala se v kraji vyskytují problémy jak u obyvatel napojených na vodovod, tak i u těch, kteří připojení nemají k dispozici. Právě podíl lidí zásobených pitnou vodou z vodovodů činil v roce 2018 ve Středočeském kraji 86,4 %, což je méně než celorepublikový průměr. „Důvodem je především velký počet obcí do pěti set obyvatel a dále intenzivní výstavba v Pražské metropolitní oblasti a s ní spojená zvýšená potřeba pitné vody na předávacích místech z Pražské distribuční sítě nedostatečná kapacita některých vodojemů, které nestačí pokrývat denní špičkové odběry pitné vody“ připomněla Marcela Burešová, vedoucí oddělení vodního hospodářství Krajského úřadu Středočeského kraje.

Obdobná situace je podle M. Burešové, i pokud jde o počet obyvatel trvale bydlících v domech napojených na kanalizaci. Rovněž v tomto případě nedosahuje jejich podíl celorepublikového průměru. Jako nedostatečná se v této souvislosti jeví i stávající kapacita čističek odpadních vod vzhledem k množství odpadu z bezodtokových jímek. „Obec v přenesené působnosti má možnost uložit povinnost připojení ke kanalizaci vlastníkům pozemků nebo staveb, na kterých vznikají nebo mohou vznikat odpadní vody. Při posuzování technické možnosti připojení na kanalizaci je ale nutné zohlednit zásadu proporcionality. Nelze totiž vydat takovéto rozhodnutí, pokud by bylo zcela zjevně nepřiměřené okolnostem případu,“ vysvětlila M. Burešová.

Plán rozvoje vodovodů a kanalizací Středočeského kraje se zabývá řešením zásobování pitnou vodou, vymezením zdrojů povrchových a podzemních vod uvažovaných pro účely úpravy na pitnou vodu nebo koncepcí odkanalizování a čištění odpadních vod v daném územním celku. S dotační politikou Středočeského kraje ve vodním hospodářství se pojí Středočeský fond životního prostředí a zemědělství a Středočeský infrastrukturní fond.

„V současné době patříme mezi jediné výrobce výrobníků vody z vlhkosti vzduchu pro vytváření vlastních zdrojů čisté pitné vody. S atmosférickými generátory vody lze dosáhnout stoprocentní nezávislosti na odběru z distribučních sítí pomocí ostrovních systémů,“ sdělil Filip Mikulenka, technický ředitel společnosti Ecoone Europe, a doplnil: „Každá jednotka může vyrobit denně 20 až 100 litrů, v případě těch průmyslových pak od 100 do 20 000 litrů pitné nebo užitkové vody. Generátory lze nasadit kdekoli a kdykoli a mají minimální nároky na údržbu, vůbec žádné pak při jejich odstavení.“

Technologie pro výrobu čisté pitné vody využívá charakteristiku absorpčního chladiče, kde vzdušná vlhkost kondenzuje na výměníku. Kondenzovaná voda je dále sedmistupňovou úpravou filtrována a následně mineralizována. Poté je upravena UV filtrací, která odstraní 99,9 % bakterií. Jednotky lze financovat zpětným leasingem po dobu až několika let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…