Středočeský kraj připravil plán, jak bude v letech 2019 a 2020 bojovat proti drogám

23.01.2019 9:51 | Zprávy

Takzvaný akční plán, který doporučila Rada Středočeského kraje předložit ke schválení Zastupitelstvu Středočeského kraje, vychází z Koncepce protidrogové politiky na období 2016-2020.

Středočeský kraj připravil plán, jak bude v letech 2019 a 2020 bojovat proti drogám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova krajského úřadu Středočeského kraje

Prioritou jsou zejména terénní programy pro snížení zdravotních rizik spojených s užíváním drog (tzn. harm reduction), optimalizace léčby a resocializace, prevence, léčba a minimalizace poruch a nemocí souvisejících s užíváním návykových látek a poruch vznikajících v souvislosti s různými formami závislostního chování. Akční plán bude projednávat ještě zastupitelstvo.

„Vycházíme ze současných zkušeností. Společně s experty jsme vyhodnotili, jaké nástroje protidrogové politiky jsou účinné a přinášejí výsledky, a kde naopak máme rezervy. Na to reagujeme akčním plánem, který určuje konkrétní kroky pro příští dva roky,“ říká radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Akční plán na období 2019 – 2020 je členěn do následujících intervenčních oblastí:

Oblast koordinace a vzdělávání a primární prevence
Zahrnuje vzdělávání protidrogových koordinátorů, vzdělávání oblastních metodiků pedagogicko-psychologických poraden a školních metodiků prevence, metodická podpora pro zřizovatele škol v oblasti primární prevence, finanční příspěvky školám a školským zařízením na primární prevenci, zajištění vzdělávání žáků středočeských škol.

Oblast harm reduction
Počítá se s udržením stávající sítě K-center, respektive udržení poskytování služeb v K-centrech v rozsahu 5 dní v týdnu, udržení rozsahu terénních programů, reaguje na změny a pohyb na drogové scéně. V období 2019-2020 by mělo kontinuálně pokračovat a rozšiřovat se testování na žloutenku typu B a C a na HIV u klientů adiktologických služeb ve Středočeském kraji. Budou se realizovat programy minimalizace rizik souvisejících s užíváním drog na tanečních akcích, parties, v klubech, na festivalech apod., dále pak pilotní programy harm reduction související s užíváním alkoholu, tabáku, gamblingem. Středočeský kraj se zapojí do reformy psychiatrické péče, a to skrze činnosti tzv. mobilních týmů (služeb zaměřených na komunitní péči o osoby s kombinovaným duševním onemocněním, tedy závislost + další psychiatrická dg.). Dalším krokem je navázání kontaktů s krajským koordinátorem Reformy psychiatrické péče.

Oblast financování
Součástí akčního plánu je vytvořit jednotný dotační titul adiktologických služeb, zpracují se návrhy minimální a optimální varianty financování adiktologických služeb včetně vícezdrojové skladby rozpočtů a objemů výkonů služeb.

Oblast léčba a resocializace
Akční plán počítá s rozšířením sítě pro ambulantní léčbu, zejména v regionech Mladá Boleslav a Kladno. V souvislosti s reformou psychiatrické péče bude podporován vznik ambulantní adiktologické léčby při PN Kosmonosy. Kraj chce podpořit vznik zdravotních služeb pro děti a mladistvé (multidisciplinarita, vzdělávání). V souvislosti s reformou psychiatrické péče bude podporován vznik stacionární léčby v Středočeském kraji. Počítá se i se zajištěním akutní zdravotní péče a diferenciální diagnostiky u osob intoxikovaných návykovými látkami (při rušení provozu ZS). Akční plán zahrnuje podporu vzniku zdravotně – sociálních služeb pro klienty s duální diagnózou (například drogová závislost v kombinaci s patologickým hráčstvím).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Aršík se Shakespearovými postavami získal prestižní ocenění

22:28 Česká pošta: Aršík se Shakespearovými postavami získal prestižní ocenění

Česká pošta v současné době přebírá do své přepravy téměř 400 tisíc balíků. Pokud si zásilku klient …