Strojní fakulta ČVUT: Přijďte se podívat na sochy géniů

13.05.2016 21:45 | Zprávy

Mezi 51 zajímavých a veřejnosti běžně nepřístupných budov, které můžete navštívit o víkendu 14. – 15. května v rámci festivalu architektury Open house, patří i jedno ze sídel Fakulty strojní ČVUT v Praze - novorenesanční dvoupatrová budova podle návrhu architekta Ignáce Ullmanna na Karlově náměstí č. 13 (na rohu Resslovy ulice). V něm sídlí ČVUT od roku 1874.

Strojní fakulta ČVUT: Přijďte se podívat na sochy géniů
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Pamětní deska na západní straně nádvoří areálu říká: „Barokní dům čp. 269 z roku 1757 byl původně proboštstvím kláštera řádu křižovníků – Strážců Božího hrobu v osadě na Zderaze. Klášter byl založen roku 1190 a zrušen v roce 1785 císařem Josefem II. Budova se poté stala součástí Karlových kasáren. Areál je od roku 1870 využíván Českým polytechnickým ústavem Království českého, který byl v roce 1920 přejmenován na České vysoké učení technické.“ Zmíněný novorenesanční objekt zde vznikl mezi lety 1872 – 1875.

Strojní fakulta ČVUT, která zde sídlí, je nejstarší strojní fakultou v ČR vůbec. V nikách vchodu zdobí budovu kamenné sochy Arnošta Poppa; představují alegorie Vědy a Práce. V roce 1889 pak došlo k osazení soch Géniů od Josefa Václava Myslbeka nad okny druhého patra. Mezi lety 1922 a 1923 byla stavba zvýšena o podkrovní část.

V letošním roce připravila fakulta dva prohlídkové okruhy: Historický nabízí prohlídku budovy Fakulty strojní ČVUT v Praze včetně vstupu na střechu s krásným výhledem. V rámci technického okruhu pak bude možné nahlédnout do laboratoře Ústavu letadlové techniky FS ČVUT, kde se testují a vyvíjejí části letadel. Mimo jiné zde byla vyvíjena nedávno představená ultralehká „stíhačka“ UL-39 Albi. Ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou bude dále připravena ukázka detekce obličeje a představení robotických vozítek.

Na unikátní prohlídku, která je veřejnosti umožněna jen jedinkrát v roce, zve všechny zájemce také děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze prof. Ing. Michael Valášek, CSc., který zároveň zavzpomínal na prohlídku loňskou, vůbec první, která zde byla pro veřejnost uspořádána: „Díky prvnímu ročníku festivalu Open house jsme zjistili, že naše budova je přitažlivá estetikou a historií pro širokou veřejnost. Objevili jsme také symbolickou souvislost mezi Myslbekovými sochami géniů a slovem inženýr, které pochází z latinského ingenium a označuje vrozenou duševní schopnost a sílu pro vytváření a ovládání engine, což zase znamená chytré stroje.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

7:33 ČSÚ: Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však pod p…