Klimatická změna vyvolává v posledních období častější extrémy počasí. Přívalové deště způsobují bleskové záplavy ve městech, častější sucha a vlny veder zase ohrožují zdraví lidí, poškozují vodní zdroje a infrastrukturu.
„Musíme vytvořit účinnou městskou strategii, která nám umožní včas reagovat na změny klimatu a umožní předejít škodám, které mohou být těmito změnami způsobené,“ uvádí radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.
Hlavní město proto nyní ve spolupráci s IPR Praha a projektem UrbanAdapt připraví Strategii adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu.
Vedra v centru
Tepelný ostrov představuje specificky městský problém. Města totiž produkují velké množství tepla, které zastavěné plochy pohlcují a akumulují. Asfalt a beton přitom srážkovou hmotu neumí pojmout a v centru je tedy výrazně tepleji, než na okraji.
„Potřebujeme stromy a keře – jsou přírodní klimatizací města,“ podotýká ředitel IPR Praha Petr Hlaváček. Vegetace podle něj může růst na fasádách domů, parkovištích či v pásech podél silnic. „Uliční stromořadí, zelené vnitrobloky, střechy a fasády vlivem vypařování snižují teplotu okolí a vytvářejí příjemnější prostředí,“ dodává. Důležité jsou také vodní plochy a vodní prvky, jako třeba fontány. Ty pomáhají snižovat teplotu ve městě.
Mnoho konkrétních opatření pro zavedení zelené infrastruktury bylo již zahrnuto do nového Strategického plánu Prahy. Další opatření, která mohou zmírnit dopady vlny veder, přívalových dešťů a déletrvajícího sucha budou obsažena v připravované Strategii adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva