Studenti FIT ČVUT vyvinuli přelomový tréninkový systém

17.01.2022 13:30 | Tisková zpráva

Studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) vyvinuli jedinečnou tréninkovou pomůcku pro profesionální i rekreační hráče volejbalu. Propojili tak své závodní volejbalové zkušenosti se znalostmi, získanými studiem IT, a vyvinuli světelnou pomůcku, tzv. Training lights.

Studenti FIT ČVUT vyvinuli přelomový tréninkový systém
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Tréninková pomůcka je založena na světelných páscích, které jsou ovládány mobilní aplikací. Hráč musí reagovat dle toho jak, se pásky rozsvěcí. Díky tomu se zdokonalí jeho reakce, čímž se zefektivní jeho výkon v samotném zápase.

Bc. Dominik Stasiowski, Bc. Martin Kop a Bc. Marek Šulc jsou studenti FIT ČVUT, nadšenci do IT technologií, kteří se dlouhou dobu věnují volejbalu závodně. Propojili proto své záliby a založili startupovou firmu DSparx, která Training lights vyrábí. Tréninková pomůcka se skládá ze tří až čtyř různobarevných světelných pásků ovládaných mobilní aplikací. Pásky lze pověsit na síť či položit na zem a ovládat rychlost rozsvícení pomocí aplikace. Rozsvítí se v libovolném pořadí a na hráčovi je odehrát míč jejich směrem. Inovativní sportovní pomůcka posouvá hráčovu úroveň periferního vidění a rychlost jeho reakcí. To vše pomocí vizuálního podnětu – světla.

„Training lights poslouží stejně dobře vrcholovým sportovcům jako začínajícím dětem i dospělým. Jedinečné je na tom to, že Training lights simulují vizuální podněty, na základě kterých musí hráč reagovat, stejně jako při hře,“ říká Bc. Dominik Stasiowski, jeden z autorů. „Rádi bychom myšlenku Training lights šířili celosvětově, a to nejen ve volejbalové sféře, ale i na dalších sportovních frontách. Využití najde například ve fotbale, tenisu nebo basketbalu,“ prozrazuje plány do budoucna Dominik. Aplikace bude dostupná v únoru 2022.

Kromě aplikace k Training lights již dříve tento studentský tým FIT ČVUT vyvinul jinou mobilní aplikaci pod názvem Český volejbal, a to pro Český volejbalový svaz. Jedná se o informační servis určený pro hráče, trenéry a také fanoušky. Obsahuje aktuální žebříčky, výsledky soutěží, online přenosy zápasů, pozvánky na akce nebo články.

„Původně byla aplikace Český volejbal předmětem Markovy a Martinovy bakalářské práce. Vedení svazu se však natolik zalíbila, že se rozhodlo ji předělat a z výsledu bakalářské práce se tak stala aplikace používaná širokou veřejností. V ten moment se kluci rozhodli přizvat mě a já neváhal. Projekt stále běží a my ho průběžně udržujeme a rozšiřujeme,“ uzavírá Dominik. Aplikace Český volejbal je dostupná na platformách App Store i Google Play.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na ZDE.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tereza Schejbalová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

20:16 Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

Minulý týden skončila medvědu ušatému, který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen…