Průtoky, zde dosahují dokonce historických minim pro toto období, Ostravice a Olše mají 10 až 20% průtoků běžných na přelomu dubna a května. V tocích jesenických je situace lepší a průtoky jsou zde vyšší díky doznívajícímu tání, i tak jde ale jen o 30 až 50% obvyklého průtoku v tomto období. Díky zmíněnému tání jsou nádrže Slezská Harta a Kružberk plné. Na beskydských nádržích Morávka, Žermanice a Těrlicko se již projevují nižší přítoky a jejich hladiny netradičně pro tuto sezónu klesají. V souladu s manipulačními řády bylo nutné omezit i odtok z těchto přehrad. Nádrž Šance má v letošním roce také ještě sníženou hladinu z důvodu dokončované rekonstrukce vodního díla.
Pokud si situaci přiblížíme na příkladu nádrže Šance za dobu její téměř 50leté existence, je v porovnání s letošní nízkou dubnovou hodnotou přítoku jen o cca 10% nižší jen jeden údaj, a to přítok z roku 1974. Pokud se však podíváme na letošní období od února do dubna, nebyly v historii přehrady dosud zaznamenány tak nízké přítoky za tyto tři navazující měsíce. I v roce 2015, tedy v roce extrémního sucha, trvaly vyšší přítoky do přehrady až do poloviny května a vlastní sucho začalo v červnu. Nejvyšším v historii díla je také průměr z ranních teplot za měsíc duben.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva