"Evropský byznys nadále silně věří v Evropskou unii. Brexit otevřel prvky nejistoty. Nyní se musíme zaměřit na cestu kupředu,“ uvedla prezidentka BUSINESSEUROPE Emma Marcegaglia s tím, že EU čekají nutné reformy. „Vyzýváme členské státy EU, aby vyslaly silný signál, jímž by znovu potvrdily svůj závazek k Evropské unii a jejím třem hlavním ekonomickým pilířům: jednotnému trhu, společné obchodní politice a euru. Současně potřebujeme najít chytré a spořádané vyřešení procesu Brexitu,“ prohlásila.
Podle BUSINESSEUROPE debata o setrvání Velké Británie v EU vyslala silné signály, aby unie přinášela přidanou hodnotu. Pro BUSINESSEUROPE to znamená:
- zaměřit se na to, kde Evropa opravdu může přinést přidanou hodnotu, a neangažovat se v záležitostech, které mohou být lépe řešeny na národní nebo regionální úrovni,
- definovat a implementovat konzistentní globální strategii, která hledí vně Evropy a má silný hospodářský pilíř (EU musí ve vnějších vztazích, bezpečnostní politice a při vyjednávání obchodních a investičních dohod hovořit jedním hlasem),
- implementovat inteligentnější regulaci v menší míře a proaktivní politiky na úrovni EU a národní úrovni a zajistit přitom soulad mezi slovy a činy,
- zachránit Schengen tím, že se přinesou skutečné evropské odpovědi na uprchlickou krizi a zavede se inteligentní a efektivní řízení vnějších hranic,
- zlepšit správu hospodářské a měnové unie, počítaje v to postoupení v otázkách vznesených ve zprávě pěti prezidentů.
Podle BUSINESSEUROPE je vytvoření nového udržitelného vztahu s Velkou Británií, která je významným obchodním partnerem zemí EU, v zájmu všech.
SP ČR se již do řešení situace vzniklé rozhodnutím britských voličů ve spolupráci s BUSINESSEUROPE, jehož je členem, aktivně zapojil – v Bruselu nyní o dalších opatřeních jedná delegace SP ČR v čele s jeho generální ředitelkou Dagmar Kuchtovou. SP ČR přitom plně podporuje stanovisko BUSINESSEUROPE o potřebě reforem.
K výsledkům referenda se vyjádřila také Konfederace britského průmyslu CBI zastupující 190 tisíc podniků všech velikostí a odvětví, jejíž členové zaměstnávají téměř 7 milionů Britů. "Volba britských občanů opustit EU je závažný zlom v naší historii. Mnoho podnikatelů má nyní obavy a potřebuje čas na posouzení dopadů. Podnikatelé jsou však zvyklí odpovídat na výzvy a změny. Jsme přesvědčeni o tom, že se jim přizpůsobí,“ uvedla Carolyn Fairbairn, generální ředitelka ve svém stanovisku k referendu o Brexitu. "Naléhavou prioritou je nyní uklidnit trhy. Potřebujeme silné vedení vlády a její spolupráci s Bank of England, aby se upevnila důvěru a stabilita ekonomiky,“ uvedla Carolyn Fairbairn.
CBI nyní chce konzultovat situaci se svými členy a projednat s vládou další postup, který by co nejméně postihnul britské podnikatele a ekonomiku. "Rozhodnutí, která učiníme v příštích měsících, bude mít vliv na další generace. Na ukvapená rozhodnutí není ale doba,“ dodala Carolyn Fairbairn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva