Jádro Energetické unie tvoří specifická opatření v pěti hlavních oblastech, včetně energetické bezpečnosti, energetické účinnosti a dekarbonizace.
Svaz průmyslu a dopravy ČR těmto cílům od počátku vzniku vyjadřuje podporu, nicméně zdůrazňuje, že Energetická unie nemá právní subjektivitu a že by žádným způsobem neměla zasahovat do práva členských států na suverenitu nad energetickým mixem. Vznik Energetické unie uvítal SP ČR již v únoru, neboť v jejím rámci došlo ke spojení energetické a klimatické politiky EU a tím k tolik potřebnému zohlednění zájmů průmyslu na unijní úrovni.
Zveřejněnou zprávu o stavu Energetické unie vnímá SP ČR jako hodnocení dosavadních a rozpis plánovaných aktivit Evropské komise na poli energetiky a klimatu. Od Evropské komise SP ČR očekává naplnění předsevzatých úkolů. Za prioritu SP ČR považuje:
-
urychlené dokončení projektů infrastruktury v oblasti elektroenergetických a plynárenských sítí
-
posílení bezpečnosti dodávek elektrické energie a plynu
-
podporu rozvíjení inovačních strategií pro novou generaci obnovitelných zdrojů energie
-
zvyšování energetické účinnosti
-
jasné nastavení cílů EU pro rok 2030, včetně flexibilních pravidel pro governance
„Pro průmysl je žádoucí, aby tzv. indikátory plnění cílů pro roky 2020 a 2030 a pravidla governance byly ze strany Evropské komise a členských států co nejdříve a jasně vymezeny tak, aby průmyslové podniky získaly právní jistotu pro další investice do nízkoemisních technologií,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Daniel Beneš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva