„S touto novelou nejsme spokojeni, práce na ní trvala více než dva roky, ale výsledky jsou nedostatečné. Požadujeme, aby vláda do konce volebního období připravila novou koncepci stavební legislativy u nás.“ uvedl dnes na jednání tripartity prezident SP ČR Jaroslav Hanák.
Novela přináší sice některá zjednodušení, ovšem zkušenosti členů SP ČR a diskuse s investory potvrzují, že povolovací procesy jsou v ČR jednou z kritických bariér investičního prostředí. Podle Zprávy Doing Business 2016 je ČR v rychlosti povolovacích řízení až na 127. místě ze 189 sledovaných zemích. Oprávněný je proto požadavek SP ČR urychlit povolování staveb a v maximální míře ho propojovat a koncentrovat na jednom stavebním úřadu.
Vládou schválená novela nepodpořila například povolování vodních staveb jedním stavebním úřadem, a to v rámci společného územního a stavebního řízení. Problémem je složitá struktura stavebního zákona a množství na něj navazujících předpisů. Zásadní změnou podle SP ČR musí projít úrovně povolování staveb, tedy nejen stavební řízení, ale i územní plánování. Významným blokačním mechanismem, který se v rámci projednávání novely stavebního zákona projevil v plném rozsahu, je neochota všech resortů směřovat k vytyčenému cíli, zejména pak tehdy, pokud se byť jen trochu dotýká jejich kompetencí.
SP ČR volá po novém stavebním zákonu z toho důvodu, aby se zásadně urychlila výstavba dopravní infrastruktury. Stavebnictví se přitom celý letošní rok potýká s propadem výroby. Za prvních osm měsíců oproti stejnému období z loňského roku dosahuje stavební výroba méně 89,8 %. Z toho pozemní stavitelství je meziročně na 92,3 %. Trvale také klesá počet pracovníků ve stavebnictví, ve 2Q roku 2016 to bylo 357 tisíc osob, oproti předkrizovému roku 2008 s více jak 413 tisíci pracovníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva