„Sborník je určen jak žadatelům o informace, tak těm, kdo je naopak ze zákona musí poskytovat. Sborník vysvětluje podstatu práva na informace, základní principy jeho realizace a současně ukazuje také limity tohoto práva. Hledá odpověď na otázku, které informace je možné po povinných subjektech žádat a jaké naopak mají zůstat skryté z důvodu ochrany jiných legitimních zájmů. Žadatelům poskytne návod, jak postupovat v případech, kdy jsou jim informace odpírány. Naleznou zde odpovědi na otázky, o jaké informace mohou žádat, kdy musí úřad odpovědět nebo co dělat, když úřad odmítne informace poskytnout,“ shrnuje zástupkyně ombudsmanky Monika Šimůnková, která má agendu poskytování informací svěřenou ve své působnosti.
Sborník je výsledkem úsilí ombudsmana působit k ochraně osob před jednáním úřadů, které je v rozporu s právem, a kultivovat výkon veřejné moci v souladu s principy dobré správy, které by měl ctít každý demokratický právní stát. Ostatně k závěrům ombudsmana se velmi často přiklánějí také soudy. Vydaná doporučení by tak měla sloužit pro dobrou praxi jednotlivých úřadů a vést ke kultivaci výkonu veřejné moci v souladu s principy dobré správy.
Sborník obsahuje obecnou část, která sestává z kapitol zaměřených na základní otázky související s tématem poskytování informací. Dále pak vybrané problémy týkající se aplikace zákona o svobodném přístupu k informacím, doplněné o doporučení ombudsmana pro praxi povinných subjektů. Zobecněné poznatky doplňují vybraná stanoviska a přehled nejvýznamnější soudní judikatury.
Sborník je dostupný ZDE. Doporučujeme také nový leták pro veřejnost o poskytování informací, který najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva