Úvod večera je zadán pro nejvýznamnějšího slovenského skladatele 20. století Eugena Suchoně. Jeho Symfonietta rustica z poloviny 50. let přinese živé rytmy i lyrickou melodiku slovenské lidové hudby. „Český rozhlas jako médium s nejdelší zvukovou pamětí období Československé republiky patřičně zaznamenal. Koncert českých klasiků v podání současných rozhlasových symfoniků tak důstojně připomene široké veřejnosti jeden z nejdůležitějších milníků naší historie,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
I druhá v pořadí bude Sinfonietta – byť v jiném pravopisném i kompozičním pojetí. Svěží, jiskrné rytmy a lidové názvuky si s ní každopádně spojujeme. Právě touto kompozicí Leoš Janáček přivítal a oslavil mladou republiku, ačkoli se tak stalo až roku 1926, v atmosféře příprav 7. všesokolského sletu. Bylo mu sedmdesát dva let a tohle velkolepé, originální dílo vytvořil za pouhé tři týdny. Publikum přitahuje Sinfonietta mnohými aspekty, zcela jistě i svým radostným vyzněním.
Na tónech Novosvětské se přeneseme do roku 1893. Antonín Dvořák na ní pracoval během amerického pobytu. Zvolený přívlastek vysvětloval tím, že šlo o vůbec první dílo, které napsal celé v Americe, a že chtěl jeho hudbou vyjádřit dojmy z Nového světa i pozdrav vzdálené vlasti. Ohlas byl vřelý a autor se stal nebývale populární osobností.
Hudební dramaturgie koncertu je možná „očekávatelná“ z hlediska národnosti autorů i finálního výběru skladeb, rozhodně však velmi vděčná pro posluchače a také interprety. Ostatně, taková „Novosvětská“ patří sice k navýsost známým a zmiňovaným dílům, ale možná se právě pro svůj věhlas a mimořádný význam ocitá na běžných koncertních programech poměrně zřídka. Lze tak očekávat, že si ji posluchači vychutnají s mimořádným požitkem. Společně se Smetanovou Vlastí patří ke svátečnímu repertoáru Čechů, mnohé zapálené příznivce má samozřejmě také v zahraničí. Dokonce existuje statistika, která tvrdí, že Novosvětská je vůbec nejčastěji provozovanou symfonií na světě. Budiž připomenuto, že zazněla i mimo Zemi – při vstupu prvního člověka na Měsíc.
Program koncertu SOČR národu:
Eugen Suchoň: Symfonietta rustica
Leoš Janáček: Sinfonietta
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Radek Baborák - dirigent
DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, NEDĚLE 28. ŘÍJNA V 16.00 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava a Rádio Devín.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva