TSB: Zaznamenáváme 100% meziroční zvýšení počtu obětí při střetech na železničních přejezdech

14.09.2016 9:01 | Zprávy

Za prvních osm měsíců letošního roku počet mrtvých na přejezdech stejný jako za celý rok 2015. Do konce srpna zemřelo při střetech na přejezdech 32 osob, stejně jako za celý rok 2015. Nejvíce mrtvých ve Středočeském kraji, Liberecko bez obětí. Při srážce s vlakem na přejezdu je 20x vyšší pravděpodobnost úmrtí než u průměrné dopravní nehody.

TSB: Zaznamenáváme 100% meziroční zvýšení počtu obětí při střetech na železničních přejezdech
Foto: nadacebesip.cz
Popisek: Tým silniční bezpečnosti

Letošní statistiky tragických událostí na železničních přejezdech jsou výrazně horší než ty loňské. Počet střetů se zvýšil ze 110 na 120, ovšem daleko markantnější je nárůst usmrcených. Ten se zvýšil na dvojnásobek, konkrétně ze 16 na 32. Nikdo nezemřel v únoru, naopak nejvíce osob – devět – přišlo o život v březnu. „Přitom na konci února došlo ke zpřísnění postihů za vjíždění na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno. Daný přestupek nově nelze projednat v blokovém řízení, ve správním řízení se vždy uloží pokuta, a to od 2 500 do 5 000 korun. Řidičům motorových vozidel je vysloven zákaz činnosti od jednoho do šesti měsíců a navíc jim je uděleno 7 bodů do bodového hodnocení řidiče,“ připomíná Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Nárůst mrtvých v devíti krajích, na Liberecku se neumíralo

Nejvíce mrtvých – pět - bylo ve Středočeském kraji. O jednoho méně pak na Vysočině a na Ústecku. Po třech obětech zaznamenaly statistiky v krajích Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém. Naopak na Liberecku nezemřel nikdo, podobně jako v roce 2015. V devíti krajích došlo k meziročnímu nárůstu obětí, nejvíce na Vysočině (o čtyři) a dále pak v krajích Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém (shodně o tři). Naopak poklesem počtu mrtvých na přejezdech se mohou pochlubit v krajích Moravskoslezském a Olomouckém (po dvou), ve třech krajích (Libereckém, Středočeském a Zlínském) se meziročně situace nezměnila.

Ze statistik Policie ČR jednoznačně vyplývá, že při nehodě na přejezdu je výrazně vyšší pravděpodobnost usmrcení než činí průměr všech dopravních nehod. Loni to bylo 19x, za prvních sedm měsíců letošního roku dokonce 20x. „Za smrtelnými nehodami na přejezdech nestojí neznalost příslušných předpisů. Zahraniční i domácí průzkumy naopak neustále potvrzují, že pod koly vlaků umírají především ti, kdo se chovají lehkomyslně, spěchají či jsou nepozorní,“ uzavírá Roman Budský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…