Terminál v Nizozemsku, LNG v USA i Asii a další. Trading ČEZ začal působit na řadě nových trhů

14.03.2023 19:38 | Komerční článek

Nejvýznamnějším strategickým úkolem pro tradingové oddělení Skupiny ČEZ v loňském roce bylo pořízení kapacity ve vůbec prvním LNG terminálu otevřeném v EU po začátku války na Ukrajině. Dalším úkolem bylo získat pro něj dostatečné množství zkapalněného zemního plynu za přijatelnou cenu.

Terminál v Nizozemsku, LNG v USA i Asii a další. Trading ČEZ začal působit na řadě nových trhů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ani zdaleka to však nebyly jediné cíle. Tradeři ČEZ se v rámci posilování energetické bezpečnosti vydali na další trhy a začali obchodovat zcela nové produkty. Objevili také řadu příležitostí, které dokázali přeměnit ve vynikající obchodní výsledky.

V tradingu ČEZ pracuje téměř 130 zaměstnanců, mezi kterými najdeme tradery, analytiky, pracovníky IT a controllingu, účetní nebo meteorology. Jejich úkolem je jak prodávat elektřinu vyrobenou elektrárnami ČEZ, tak obchodovat s nejrůznějšími komoditami a hledat další obchodní příležitosti, které přinášejí dodatečný zisk akcionářům Skupiny ČEZ. Kvůli evropské energetické krizi a nedostatku plynu se v poslední době tento tým specialistů ČEZ zaměřil zejména na tuto komoditu.

„Jednoznačně největším novým strategickým úkolem pro náš trading bylo a stále je zajistit pro Česko dostatek plynu. Ve spolupráci s českým státem jsme tak získali podíl na kapacitě nového terminálu LNG v Nizozemsku a zajistili pro něj také plyn. Bylo to pro nás zcela nové pole, Česko nikdy žádný podíl v LNG nemělo a ČEZ předtím obchodoval komodity hlavně v Evropě. Teď jsme se pustili do zcela nové disciplíny a také museli začít hledat obchodní partnery na dalších kontinentech – ve Spojených státech, v Asii. Díky těmto našim aktivitám jsme ale také narazili na nové obchodní příležitostí a hodně jsme se naučili, což přispělo i k velmi dobrým výsledkům našeho tradingu a významnému dodatečnému zisku pro naše akcionáře,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani, pod kterého tradingové oddělení spadá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení využívání gripenů

19:15 Ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení využívání gripenů

Ministerstvo obrany pokročilo v jednání se Švédskem o pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, s…