Turistický spolek Lipenska: Děti se na táboře učí zachraňovat topící se turisty, kteří přijedou na Lipno

01.08.2018 13:13 | Zprávy

Třináctiletá Alena Patčová chce být vodní záchranářkou. Čtyři roky trénuje plavání a přihlásila se i na letní tábor, který organizuje Vodní záchranná služba Českého červeného kříže se sídlem v Českém Krumlově, ta letos slaví 50 let od svého vzniku.

Turistický spolek Lipenska: Děti se na táboře učí zachraňovat topící se turisty, kteří přijedou na Lipno
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Zdokonalila jsem se v plavání i potápění. Každý den si troufnu potopit se hlouběji. Moc se mi na táboře líbí,“ uvedla Alena.

Na táborovém pobytu v Dolní Vltavici, kterého se zúčastní 20 dětí a 5 instruktorů. Ti učí děti základy potápění, zdokonalují se v plavání, ale také zlepšují svou mrštnost, hbitost, odolnost a fyzickou zdatnost. Právě z těchto dětí se stanou vodní záchranáři, kteří zachraňují topící se turisty, jenž přijedou na Lipno.

Tábor je určený pro naše členy od osmi do patnácti let. Všechny aktivity směřují k tomu, aby dítě bylo schopno pomoci druhému člověku v nouzi nejenom na vodní hladině, ale i v běžném životě. Na konci tábora skládají zkoušky k získání osvědčení mladého záchranáře, což je jakýsi motivační prvek pro jejich další práci. Na tyto certifikáty navazují osvědčení, která opravňují dospělého záchranáře vyjíždět k zásahům a zachraňovat životy,“ vysvětlil Radek Toman, jeden z instruktorů.

Některé děti mají především strach z jiné vody, než je v bazénu. Bojí se, že narazí na rybu, šlápnou na raka. Odstranit takové obavy nenásilnou formou, je náš první úkol,“ doplnil.

"Na Lipně každý rok dojde k tomu, že se někdo topí, většinou má drama šťastný konec, ale máme zde i tragédie. Nejhorší jsou příliš sebevědomí opilci na vodě a tak tu mají vodní mají záchranáři stále co dělat. Protože jsou to dobrovolníci, nikdy jich není dost. Záchranáři nejenom, že učí děti vztahu k přírodě, vodě a vycházet se svými kolegy, ale také si vychovávají své následovníky, díky kterým bude na Lipensku o kousek bezpečněji,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Nikdo z vodních záchranářů není profesionál, všichni mají své občanské povolání a tuhle práci dělají ve svém volném čase. Nejčastěji se jedná o policisty, vojáky z povolání a profesionální záchranáře.

Instruktoři během pobytu u dětí zvyšují fyzickou zdatnost, důležité jsou především pravidelné dávky v plavání. Ale také potápění, běhání, lezení, jízda na kajaku, na kole, ale například i paintball. „Děti si musí umět ve vodě nasadit brýle a šnorchl, potopit se, uplavat určitou vzdálenost. Znovu sundat a nasadit. V této činnosti musí získat velikou zdatnost,“ uvádí Toman. Večer je na programu teoretická výuka například uzlování, zdravověda nebo ovládání různých plavidel.

Tábor trvá deset dní, do neděle 5.srpna. Vyvrcholením bude páteční kurz přežití (3.srpna), který povedou profesionální vojáci. Ti prošli zahraničními misemi například v Afghánistánu. „Přes den dostanou školení, prolnuté praktickými ukázkami, jak se chovat v krizových situacích, například v lese. Večer je čeká důležitý úkol. Budou mít praktické cvičení v jízdě na kajaku a lezení, budou také zachraňovat raněného. Spíme venku pouze s celtou pod širákem, musíme si uvařit a ráno se vracíme na základnu,“ uzavřel Toman.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově má registrovaných asi 60 dětí, z toho 40 je aktivních a polovina z nich tráví tyto dny na táboře u Lipna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…