Ta byla určená podnikatelům i lidem pohybujícím se v cestovním ruchu. Konference přinesla řadu podnětů, ale i diskusí, které mohou sloužit podnikatelům majícím své provozy podél řeky Vltavy a lipenské přehradní nádrže.
Vzdělávací konference se zúčastnili také zástupci oblastních destinačních managementů, například z PodKletí a Českého Krumlova, což jsou území, kudy řeka Vltava protéká. Rovněž byli přítomní hosté z Rakouska a Bavorska, kteří mají na Lipensku zájem o spolupráci v cestovním ruchu. Účastníky konference přijela pozdravit i hejtmanka jihočeského kraje Ivana Stráská.
„Cílem projektu Vltava etapa 1 je propojení Jihočeského a Středočeského kraje prostřednictvím toku národní řeky Vltavy za účelem podpory cestovního ruchu na řece ale i v jejím bezprostředním okolí od pramene až po soutok s Labem,“ uvádí Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska.
Jihočeská centrála cestovního ruchu a Středočeský kraj v letech 2018/2019 společně realizují projekt "Vltava etapa 1", který je spolufinancovaný za přispění prostředků ze státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Ze stejného zdroje byla financována i frymburská konference.
Projekt Vltava etapa 1 je zaměřen na marketingovou podporu značky Vltava, řeka plná zážitků jakožto produktu cestovního ruchu a na sběr dat v rámci tzv. auditu služeb podél Vltavy. Do příštích let na něj mají navazovat další etapy, které budou prospěšné pro rozvoj podnikání podél Vltavy, a to nejenom s ohledem na marketing, ale také na investiční záměry. „Záměrem frymburské konference bylo projekt představit, ukázat možnosti, potenciál celé akce a diskutovat potřeby podnikatelů, které se musí zohlednit v příštích plánovaných etapách,“ doplňuje Mánek.
„V rámci projektu vznikl i tzv. audit služeb, které jsou poskytovány podél 430 km dlouhé řeky Vltavy a ten se také stane východiskem pro další etapy projektu, který má za cíl pomoci podnikatelům,“ informovala Andrea Hanzalová z Jihočeské centrály cestovního ruchu, která hlavní ideu a první marketingové výstupy z projektu prezentovala.
V rámci konference zazněla také slova z Českého Krumlova a Vyššího Brodu, která upozorňovala na fakt, že v průběhu sezóny jsou stavy vodáků na Vltavě neúnosné, řeka je extrémně zatěžována, ale také znečišťována "Vltavu ročně spluje několik set tisíc lidí, ale zanechávají za sebou ohromný nepořádek, který řeku znečišťuje a ničí. My to pak s pár dobrovolníky každoročně uklízíme, ale systémově je tohle špatně a proto více neukázněných vodáků v sezóně už nepotřebujeme“, prezentovalKarel Troják Z informačního centra ve vyšším Brodě.
Andrea Hanzalová i proto vysvětlila, že jedním z hlavních cílů projektu Vltava je pomoci vodáky rozprostřít rovnoměrně po celé délce řeky, aby nedocházelo k extrémním situacím přetížení řeky, jaké jsou známy právě z úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Zároveň je cílem projektu propagovat místa kolem řeky, aby se řece ulevilo.
Na konferenci padly návrhy na zpoplatnění splouvání s tím, že prostředky by se využívaly na údržbu řeky, úklid a budování potřebné infrastruktury, mezi kterou patří například i veřejné toalety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva