Tým silniční bezpečnosti: Leden na silnicích ČR – více nehod i mrtvých, méně zraněných

15.02.2017 10:15 | Zprávy

V Libereckém kraji se kolize obešly bez mrtvých. Meziročně více mrtvých na Plzeňsku a Zlínsku, tři kraje bez obětí na životech. Na železničních přejezdech více střetů, méně obětí. Národní strategie stanoví, že letos musí oproti roku 2016 poklesnout počet mrtvých o 22 %.

Tým silniční bezpečnosti: Leden na silnicích ČR – více nehod i mrtvých, méně zraněných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

V Libereckém kraji se během ledna 2017 odehrálo na 384 dopravních nehod vyšetřovaných Policií ČR, ke 294 došlo v obci a k 90 mimo obec. Při nich nikdo nezahynul, avšak 2 lidé utrpěli zranění těžké a 75 lehké. „Meziročně vyšetřovali policisté o 62 nehod více. Počet obětí se nezměnil, o 5 se snížil počet vážně zraněných, naopak o 12 více bylo těch, kdo byli zraněni lehce,“ upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Nehod s přítomností alkoholu bylo 16 (oproti loňskému roku o 1 méně), naštěstí se obešly bez obětí na životech a vážných zranění. Nepotěší zjištění, že ve 123 případech řidiči od nehod ujeli. Meziroční nárůst těchto událostí je o zarážejících 89 %. 

Celostátní bilance lednových nehod

V lednu šetřila Policie ČR celkově 8 303 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 30 osob, dalších 84 utrpělo zranění těžké a 1 486 lehké. Oproti roku 2016 se zvýšil počet nehod o 311 (tedy o 3,9 %), o 3 narostl počet usmrcených (o 11,1 %). Pokles (o 66, tj. o 44 %) byl naopak zaznamenán u těch, kdo utrpěli zranění těžké, a také u osob, která byly zraněny lehce (o 242 jedinců, tj. 14 %). Pokud se jedná o počet obětí nehod, letošní leden byl od roku 1993 druhý nejúspěšnější měsíc (po roce 2016, kdy následkem nehod zahynulo 27 lidí). V uvedeném období naopak zahynulo nejvíce osob v roce 1993, a to 117.

Nejvíce usmrcených - celkem 25 - měli na svědomí řidiči osobních automobilů. Následkem pochybení šoférů nákladních vozidel zemřeli 3 lidé, po jedné oběti jde na vrub řidiče autobusu a cyklisty. Rovněž tak nejvíce těžkých zranění šlo na účet řidičů osobních vozidel – celkově 60. V důsledku viny šoférů nákladních vozidel bylo vážně zraněno 9 lidí a cyklisty 1 osoba. Technická závada vozidla se podepsala na 1 těžkém zranění. Chodci zavinili 8 nehod s těžkým zraněním. Zbývajících 5 těžce zraněných měli na svědomí řidiči, kteří od nehody zbaběle ujeli. Ostatně od nehod se během ledna ujíždělo celkem v 1 612 případech, meziročně došlo k nárůstu o 152 případů, tedy o celou desetinu.

V obci zahynulo 10 (snížení o šestinu), mimo obec 20 osob (naopak zvýšení o třetinu). Meziročně více obětí bylo zaznamenáno u nehod, ke kterým došlo na silnicích I. třídy (o 60 %), II. třídy (o 14,3 %) a na silnicích III. třídy (o 75 %). Pokles nastal u nehod, které se odehrály na místních komunikacích (o 40 %). Počet zemřelých na dálnicích byl stejný jako v roce 2016. Alkohol asistoval u 241 nehod, nicméně v lednu nezabíjel. „Zarážející je počet nehod, kdy byla zjištěna hladina alkoholu ve výši 1 promile a více. Těch bylo celkově 186, tedy 77 procent všech kolizí v alkoholovém opojení. Drogy byly odhaleny u 18 nehod, připsaly si jednu oběť,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Na přejezdech více střetů, méně mrtvých

Drážní inspekce uvádí, že na železničních přejezdech došlo během ledna ke 25 střetům, při nichž 6 lidí zahynulo a dalších 10 bylo zraněno. Počet těchto událostí byl oproti roku 2016 vyšší o 12, o 5 byl vyšší i počet zraněných. Naopak bylo o jednoho mrtvého méně.  

S výjimkou dvou krajů pokles usmrcených

Oproti roku 2016 se během letošního ledna více umíralo na Plzeňsku a Zlínsku. Naopak ve třech krajích se nehody obešly bez obětí. S výjimkou Prahy se snížil počet těžce zraněných, na Vysočině dokonce statistiky nezaznamenaly jediný případ. Počty lehce zraněných narostly ve třech krajích, a to Jihomoravském, Olomouckém a Libereckém. 

Letos by měl být počet obětí o 22 procent nižší, bez systematického přístupu to nepůjde 

Aktuální Národní strategie bezpečnosti silničního provozu připouští v letošním roce maximálně 427 usmrcených a 2 439 těžce zraněných. Oproti roku 2016 by tak počet obětí nehod v České republice měl poklesnout o 118 (tj. o 21,7 %) a počet těžce zraněných o 141 (o 5,5 %). „V Libereckém kraji by počet mrtvých neměl být vyšší než 13 a těžce zraněných než 100. Meziroční pokles tak musí být minimálně 31,6 procenta v případě zranění fatálních a 1 procento u zranění těžkých,“ konstatuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Kraj bude i v letošním roce věnovat prevenci závažných nehod zvýšenou pozornost. Cíleno bude tradičně na dopravní výchovu, mimo jiné i na rodiče dětí a středoškoláky. Řada akcí bude věnována cyklistům, motocyklistům či mladým začínajícím řidičům, ale také seniorům. Pozornosti neuniknou ani profesionální řidiči. „Na zvyšování bezpečnosti silničního provozu se v našem kraji podílí celá řada subjektů, zejména města a obce, zaměstnanci městských policií, policisté, pedagogičtí pracovníci v mateřských, základních a středních školách. Systematicky se zaměříme na to, aby ke své činnosti měli dostatečné množství potřebných informací a prostředků,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

22:28 Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich…