Výstava nabídne neotřelý pohled na dění v odstoupených pohraničních oblastech Československa po podepsání mnichovské dohody v září 1938. Expozice je umístěna před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích až do 8. října 2018.
Nasazení německých policejních složek při rozbití Československa v roce 1938 a 1939 bylo prologem k operacím v období druhé světové války. „K obsazení odstoupeného území byl hlavně určen wehrmacht, působily zde ale i jednotky SS, pořádkové police a Gestapa, které prováděly represe vůči „nepřátelům Říše“ také z řad sudetoněmeckého obyvatelstva“, upozorňuje autor výstavy Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů. „Příslušníci SS a policie, kteří získali první zahraniční zkušenosti právě v operacích proti Československu, se během války podíleli na nejbrutálnějších zločinech v Polsku, na Balkáně a na okupovaných územích tehdejšího Sovětského svazu,“ dodává Vajskebr.
Expozice umožní jednak vhled do fungování a personálního složení nacistických bezpečnostních složek operujících na odstoupeném pohraničním území Československa, zároveň představí i osudy některých obyvatel československého pohraničí, kteří byli po připojení tohoto území k Říši pronásledováni a vězněni.
Výstava bude koncem roku uvedena také v Liberci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva