Akce nejenže ukázala ta „nejudržitelnější“ certifikovaná místa v Česku, ale nabídla řadu inovací a inspirací z praxe měst a regionů na témata související s kvalitou úřadů, zapojováním veřejnosti, plánováním a řízením či s mezinárodní spoluprací. V odpolední části byla udělena prestižní ocenění pro nejpokročilejší udržitelná města, která systémově řídí procesy uvnitř úřadu a nezapomínají přitom komunikovat s občany.
23. Konference Národní sítě Zdravých měst (NSZM) proběhla pod záštitou předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky a na tématech se velkou měrou podílely ministerstva životního prostředí, místního rozvoje a vnitra společně s Radou vlády pro udržitelný rozvoj a renomovaných institucí. Téměř 200 hostů přivítal předseda NSZM Petr Hermann. Následně se slova ujal Jan Kříž náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů a Jan Mareš z Odboru udržitelného rozvoje Úřadu vlády ČR. Prostřednictvím videozdravice účastníky rovněž uvítala Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. Ve své řeči zdůraznila důležitost komunikace s občany, přičemž vycházela ze svého působení v pozici tajemnice ve Zdravém městě Třebíč. Zahajovací blok konference zakončil ředitel asociace Petr Švec, který ve své prezentaci představil aktivity Národní sítě Zdravých měst.
Následná dopolední panelová diskuse byla současně národní přehlídkou měst a obcí, které patří k „nejudržitelnějším“ v Česku a v oficiálním žebříčku naplňují nejvyšší certifikované příčky mezinárodní metody kvality místní Agenda 21 (MA21). Zdravá města Chrudim, Litoměřice, Vsetín, Kopřivnice a obec Křižánky potvrdily opětovně své kvality a jejich zástupci představili osvědčené postupy, ale zmínili i výzvy, které před nimi stojí. Otevřenost úřadu, chytré město, plánování s občany, urbanismus, udržitelné finanční, strategické, procesní řízení, obnovitelné zdroje a úspory, adaptace na klimatickou změnu, inovace a zajímavá technická řešení, osvětové akce k podpoře zdraví, zapojení mládeže a dětí, globální odpovědnost a mnohé další, to vše bylo tématem živé panelové diskuze.
V následujícím bloku s názvem Burza inspirací byly představeny další inspirace z regionů, městských částí Prahy i středně velkých měst. Samotná Burza byla rozdělena do dvou tematických částí. V první, týkající se plánování a urbanismu, vystoupila Zdravá města Jihlava, Jilemnice, Havlíčkův Brod a Zdravý kraj Vysočina s prezentacemi věnujícími se územnímu plánování a kultuře, urbanistickým studiím sídlišť, prioritám investičního rozvoje města či velmi důležitému tématu plánování pro zdraví na úrovni kraje. Druhá část byla věnovaná participaci a zapojení cílových skupin do rozvoje města/obce/regionu a Zdravá města Dačice, Valašské Klobouky, Zdravá městská část Praha 8 a Zdravá MAS Rozkvět diskutovala témata jako např. zapojení občanů do přípravy strategie, plánování s mladými, Fóra s veřejností v prostředí MAS či projektový inkubátor v praxi. Prezentující v bohaté panelové diskusi ukázali, co se jim podařilo v roce 2016 a jaké výzvy před nimi v nejbližší době leží.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva