Univerzita Karlova uzavřela s ČTK memorandum o spolupráci, týká se vědy, vzdělanosti i nezávislosti médií

30.11.2020 8:31 | Zprávy

Univerzita Karlova (UK) a Česká tisková kancelář (ČTK) uzavřely memorandum o spolupráci a podpoře. Jeho cílem je oboustranná podpora české vědy a vzdělanosti, mediální gramotnosti, svobody slova a nezávislosti médií a platí do října 2025. Dokument dnes podepsali rektor UK prof. Tomáš Zima a generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Univerzita Karlova uzavřela s ČTK memorandum o spolupráci, týká se vědy, vzdělanosti i nezávislosti médií
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

„Spolupráci s ČTK velmi vítám, věřím, že se nám společně podaří připravit řadu užitečných projektů a akcí, které podpoří výuku studentů a také posílí povědomí veřejnosti o tématech vědy, výzkumu i vzdělávání. Podporu veřejnoprávních médií považuji za důležitou, a to zvlášť v době, kdy se část médií chová neseriózně a neváhá posilovat bulvarizaci a šířit dezinformace všeho druhu,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.

„ČTK léta spolupracuje s fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy, například zpřístupňuje jejím studentům svůj zpravodajský servis. Agentura a dílčí aspekty její práce byly námětem celé řady odborných prací studentů. Bude jistě pro obě strany užitečné, když tuto zkušenost rozšíříme na celou univerzitu a společně připravíme další, nové typy projektů. Tento rok názorně ukázal, jak jsou věda i mediální gramotnost důležité,“ řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Na základě memoranda mohou vznikat konkrétní smlouvy a dohody o spolupráci mezi ČTK a UK, například v oblasti stáží studentů v ČTK, přípravě vzdělávacích akcí pro veřejnost nebo pořádání společných konferencí zejména se zaměřením na vzdělávání, uplatňování výsledků vědy a výzkumu v praxi, zveřejňování a analýzy nových trendů ze zdravotnictví, farmacie, přírodních a sociálních věd, matematiky, kybernetiky a dalších vědních oborů. ČTK se může stát mediálním partnerem vybraných akcí pořádaných UK, přičemž zůstane nedotčena redakční odpovědnost a nezávislost ČTK.

Memorandum o spolupráci nezavazuje žádnou ze stran ke konkrétnímu obsahovému či finančnímu plnění. Konkrétní projekty a společné aktivity mohou vznikat až na základně smluv a dohod, které budou v rámci memoranda uzavírány. Podobné dohody o spolupráci podepsala UK letos také se zástupci dalších veřejnoprávních médií - Českou televizí a Českým rozhlasem.

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 48 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 600 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 8000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Absolventi UK vykazují dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti mezi veřejnými vysokými školami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším. Od roku 2018 je členem prestižní mezinárodní univerzitní aliance 4EU+.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…