Jedná se o bývalý církevní majetek Suverénního řádu Maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Součástí areálu je budova zámku, přírodně krajinářský park s pozůstatky dvou kruhových kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce. ÚZSVM získal celý komplex od Ministerstva zdravotnictví ČR na základě usnesení vlády České republiky, která rozhodla o změně příslušnosti hospodařit s tímto majetkem státu.
První zmínky v souvislosti s Dívčím Hradem se datují k roku 1267, kdy se zde nacházel letní hrad v držení olomouckých biskupů, kteří kolonizovali zdejší kraj. V roce 1474 byl hrad dobyt a vypálen uherským vojskem a až kolem roku 1573 byla zahájena obnova v renesančním duchu Hynkem Bruntálským z Vrbna. Stavba byla dokončena v letech 1593 – 1597 za Sedlnických z Choltic. Po Bílé hoře ho v roce 1624 získal jako konfiskát Řád německých rytířů, od něhož jej převzali v roce 1768 johanité. Koncem 19. století prošel zásadnější rekonstrukcí.
Za druhé světové války v souvislosti s osvobozovacími akcemi ostravské operace byl zámek výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad 2. patrem budovy. V roce 1957 byl opraven, došlo ke vztyčení nového krovu a k výstavbě nové střechy, byly dostavěny i dvě věže (severní). V průběhu 60. let 20. století bylo rozhodnuto z objektu vybudovat skladiště pro národní podnik Zdravotnické zásobování krizových stavů spadající pod Ministerstvo zdravotnictví, které mělo k tomuto majetku příslušnost hospodařit až do letošního roku. Objekt prošel zásadní rekonstrukcí tak, aby odpovídal požadavku skladovacích prostor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva