Úřad vlády: Rada pro obecné záležitosti k bezpečnostní situaci ve východní Evropě, k přípravě Evropské rady či k posílení odolnosti

23.02.2022 7:34 | Tisková zpráva

V úterý 22. února 2022 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla příprava zasedání březnové Evropské rady, výměna názorů ke Konferenci o budoucnosti Evropy, a dále také politická rozprava k posílení připravenosti a odolnosti vůči budoucím krizím. Proběhlo také slyšení ohledně stavu právního státu v Polsku a diskuze k bezpečnosti novinářů.

Úřad vlády: Rada pro obecné záležitosti k bezpečnostní situaci ve východní Evropě, k přípravě Evropské rady či k posílení odolnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

První diskusním bodem Rady bylo posílení připravenosti, schopnosti reakce a odolnosti vůči budoucím krizím.  EU se během své existence potýká s řadou krizí a snaží se o postupné zavádění politických a institucionálních změn, které povedou k posílení její schopnosti zvládat budoucí mimořádné události. V dnešní politické rozpravě ministři navázali na závěry Rady z listopadu 2021 a na závěry Evropské rady z prosince 2021, které se týkaly hlavních priorit právě ve vztahu k tématům připravenosti, krizového řízení a odolnosti.

Dalším bodem jednání Rady GAC byla příprava březnové ER, jejímiž plánovanými tématy jsou bezpečnost a obrana, covid-19, evropský semestr a vnější vztahy. „Česká republika plně podporuje strategickou diskusi o bezpečnosti a obraně včetně očekávaného přijetí Strategického kompasu“, řekl k tématu obrany a bezpečnosti ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Řada ministrů také apelovala na zařazení bodů k vnitřnímu trhu a k cenám energií. Diskuzi však dominovala současná krize na Ukrajině. „Česká republika plně podporuje suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny a zavedení tvrdých sankcí ze strany EU vůči Rusku“ zdůraznil ministr Bek.

Francouzské předsednictví informovalo o svém záměru dokončit debaty v rámci Konference o budoucnu Evropy, která by měla vyvrcholit ještě v průběhu francouzského předsednictví.

Dalším tématem zasedání Rady GAC byla aktuální situace v oblasti fungování právního státu v Polsku. Slyšení Polska v rámci dialogu členských států a Evropské komise proběhlo již popáté. Ministři ocenili snahy o zlepšení situace, pokud jde o fungování Nejvyššího soudu, stále však zůstávají otevřené otázky v dalších oblastech reformy soudnictví.

Zástupce Slovenska apeloval v závěru jednání na posílení ochrany a bezpečnosti novinářů. Toto téma považuje za důležité i Česká republika a bude jej v rámci svého předsednictví v Radě EU dále rozvíjet. Rada GAC by v budoucnu k tomuto tématu měla vést politickou diskusi, která by následně vyústila v přijetí závěrů Rady. „Bezpečnost novinářů je jasnou podmínkou pro uvedení svobody slova do praxe. Svoboda médií bude důležitým tématem pro nadcházející české předsednictví. Těším se na spolupráci s Vámi všemi, včetně zástupců Evropské komise“, podotknul ministr Mikuláš Bek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V listopadu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,8 %

16:26 Český statistický úřad: V listopadu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,8 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v listopadu 75,4 %. Oproti listopadu 2023 se z…