Úřad vlády: Systém účelové podpory projektů vědy a výzkumu - současnost a budoucnost

17.01.2024 16:08 | Tisková zpráva

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) uspořádala v prostorách Strakovy akademie kulatý stůl k problematice Systému účelové podpory vědy a výzkumu v České republice. Akce se zúčastnila také ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně RVVI Helena Langšádlová.

Úřad vlády: Systém účelové podpory projektů vědy a výzkumu - současnost a budoucnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

V programu kulatého stolu, který vedl 1. místopředseda RVVI Jiří Homola, vystoupili s příspěvky přední odborníci z řad poskytovatelů účelové podpory spolu se zástupci akademické obce: V panelu hovořili mj. předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka spolu s místopředsedou agentury Martinem Bunčekem, předseda Grantové agentury ČR Petr Baldrian, vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů Ministerstva školství Václav Velčovský, Iva Škach Vrbíková z Vědecké rady Agentury pro zdravotnický výzkum ČR, Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR, Ján Matejka z Ústavu státu a práva AV ČR a další.

Cílem odborného setkání bylo především vytvořit prostor pro diskusi poskytovatelů a zástupců odborné veřejnosti o systému účelové podpory s důrazem na sdílení zkušeností a dobré praxe při hodnocení návrhů projektů a při práci s hodnotiteli.

Ministryně Helena Langšádlová, která s úvodním příspěvkem program zahájila, zdůraznila potřebu věnovat se systémovým a koncepčním otázkám hodnocení v oblasti účelové podpory. „Vítám dnešní pracovní setkání jako příležitos vzájemně sdílet dobrou praxi všech zúčastněných – je třeba diskutovat o nastavení systému podpory a vyslechnout si náměty vedoucí k jejich možnému zlepšení. Věřím, že naše postupné kroky povedou dále k tomu, aby se sjednotily, přiblížily přístupy jednotlivých poskytovatelů. Usilujeme o nastavení procesů hodnocení v souladu s evropskými standardy tak, aby byly více předvídatelné a transparentní pro všechny žadatele,“ sdělila k tématu ministryně Langšádlová.

V prvním programovém bloku byla diskutována důležitá témata týkající se programů účelové podpory, jakými jsou kupř. principy a implementace hodnocení projektů, kvalifikační předpoklady a oceňování hodnotitelů, pravidla pro řešení projektů a jejich kontrola či férovost a transparentnost systému hodnocení.

Druhý programový blok se pak zaměřil na administrativní, technické a právní aspekty účelové podpory, a to jak z pohledu poskytovatelů, tak z hlediska příjemců. Diskutovány byly rovněž inspirace pro zlepšování systému účelové podpory ze zahraničí a výzvy související s internacionalizací vědeckých pracovišť v ČR.

První místopředseda RVVI Jiří Homola ocenil věcnou a konstruktivní atmosféru setkání. „Dnešní jednání pokládám za velmi přínosné - v rámci diskuse se nám podařilo identifikovat konkrétní výzvy pro systém účelové podpory vědy a výzkumu, kterými se budeme ve spolupráci s poskytovateli dále zabývat,“ řekl k výsledku jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

16:13 ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

Protest proti zařazení do novely zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu