Na bývalých hraničních přechodech České republiky se Slovenskem začali čeští policisté úderem první minuty 4. října opět kontrolovat vozidla a osoby přijíždějící ze sousedního státu. Důvodem zavedení preventivního opatření na společné česko-slovenské hranici, které potrvá zatím do půlnoci 13. října, je nárůst nelegální migrace v posledních měsících a také zvýšená aktivita organizovaných skupin převaděčů.
„Počty nelegálních migrantů směřujících do Evropské unie rostou, znovu se oživují některé trasy, kterými lidé proudí i do střední Evropy, lidé, kteří jsou nelegálně na území Evropské unie, a je potřeba dělat aktivní a preventivní kroky,“ konstatoval premiér Petr Fiala. „Je potřeba dělat tyto kroky proto, abychom zabránili pašeráckým cestám, abychom zabránili obchodníkům s lidským neštěstím uskutečňovat jejich obchody, ale také abychom ochránili bezpečnost českých občanů. Abychom předešli zhoršení situace, tak nečekáme, ale děláme kroky, které jsou potřeba,“ podotkl.
Kontroly budou probíhat namátkově v místech pro překračování státních hranic. Celkem se jedná o 27 bývalých hraničních přechodů, z toho 17 silničních, 7 železničních a 3 říční. Kontroly zajistí Policie ČR v úzké spolupráci s Celní správou ČR.
„Neděláme to izolovaně. Postupujeme v koordinaci s Polskem, se Slovenskem a s dalšími zeměmi. A ukazuje se, že toto opatření funguje. Od dnešního rána došlo k zachycení několika desítek nelegálních migrantů,“ konstatoval předseda vlády. Stanovisko Ministerstva vnitra naleznete ZDE.
Vláda projednala a podpořila poslanecký návrh novely školského zákona. Skupina poslanců napříč politickým spektrem ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravila změny, jejichž cílem je zjednodušit a zpřehlednit přijímací řízení na střední školy, jehož součástí je jednotná zkouška, zavedením elektronické přihlášky.
„Všichni si pamatujeme, čím procházeli studenti a rodiče při přijímacím řízení na střední školy v letošním roce, a my je nechceme nadále vystavovat podobné nejistotě,“ řekl premiér Petr Fiala. „Díky připravené novele dojde už od příštího roku k zásadnímu zjednodušení, zpřehlednění a usnadnění přijímacího řízení jak pro žáky a jejich rodiče, tak také pro samotné střední školy,“ podotkl.
Návrh umožní, aby uchazeči mohli podat až tři přihlášky místo dosavadních dvou, a tyto elektronické přihlášky budou následně automaticky vyhodnoceny podle jejich preferencí a výsledku v přijímacím řízení. „O výsledku přijímaček se tak dozví brzy po vyhodnocení výsledků zkoušky a nebudou muset čekat týdny v naprosté nejistotě. I školy budou mít lepší přehled, kdo na tu školu nastoupí,“ poznamenal předseda vlády. „Je to další krok v digitalizaci státu, ale toto je skutečně krok, kterým vláda ve spolupráci s poslanci aktuálně a aktivně reaguje na vzniklý problém,“ dodal. Více informací na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ZDE.
Vláda schválila Obrannou strategii České republiky. Je to základní dokument, který definuje východiska, cíle a nástroje obranné politiky státu a úkoly obranného systému v reakci na stav a vývoj bezpečnostního prostředí, v němž se Česko nachází. Strategie reaguje na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě po napadení Ukrajiny Ruskem, které zahájilo největší vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Konstatuje nezbytnost našeho členství v Severoatlantické alianci i dostatečných investic do dalšího rozvoje schopností Armády ČR. Konstatuje ale také, že jednou z klíčových podmínek obranyschopnosti Česka je zapojení všech potřebných orgánů veřejné správy i společnosti jako celku a také efektivní spolupráce s obranným a bezpečnostním průmyslem v zemi. Více v tiskové zprávě Ministerstva obrany ZDE.
Kabinet také projednal návrh novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Novela chce zrychlit a zefektivnit proces zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče, zpřesnit práva a povinnosti osob pečujících a osob v evidenci pěstounů a sjednotit instituty náhradní rodinné péče vykonávané osobami dítěti příbuznými nebo blízkými (svěřenectví) s nezprostředkovanou pěstounskou péčí. Novela má mimo jiné jasně odlišit zprostředkovanou pěstounskou péči, tedy péči proškolených osob o dítě, se kterým nejsou v žádném příbuzenském vztahu, od náhradní rodinné péče nezprostředkované státem, kdy o dítě pečuje osoba dítěti příbuzná či blízká dítěti nebo jeho rodině. Zvýšit se mají také státní příspěvky na výkon pěstounské péče. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí ZDE.
Vláda se zabývala i dalšími kroky v programu Digitální Česko a schválila jeho implementační plány pro příští rok. Implementační plán je souhrnem projektových námětů (projektů v ideovém stádiu přípravy), záměrů (projektů v přípravné fázi) a spuštěných projektů, které jsou realizovány nebo připravovány na rok 2024 a roky následující. Celkem se jedná o 631 záměrů či projektů, z toho je 269 projektů běžících s dokončením v roce 2024 a následujících letech, 303 záměrů je ve fázi přípravy a 59 ve fázi projektových námětů.
Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva