Uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce potvrzuje, že by se navrhované změny mohly výrazně negativně odrazit na fungování systému, který se v posledních třinácti letech osvědčil – poškozeni budou věřitelé i spotřebitelé v České republice.
„Absence konkurenceschopnosti by ochromila nastavený systém, který zajistil neuvěřitelný nárůst úspěšnosti vymáhání povinností. Jakýmkoli omezením nebo dokonce odbouráním konkurence zcela zákonitě nastane ztráta motivace k práci a s tím spojené důsledky, ať již jde například o snížení kvality vymáhání či odklon od exekucí k vymáhání pohledávek vlastními či mimoprávními silami. A přineslo by to i významný dyskomfort pro věřitele, tedy pro poškozené občany či firmy a instituce,“ komentuje závěry kulatého stolu JUDr. Ondřej Mareš, LL.M., mluvčí uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce a dodává: „Věřitelé by pak ušlé zisky vzniklé nižší vymahatelností promítli do cen poskytovaných služeb a zboží. Také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jasně konstatoval, že by zavedení teritoriality bylo v rozporu s normami na ochranu hospodářské soutěže, neboť by mohla vést k výraznému omezení soutěže mezi soudními exekutory. Rád bych zmínil i evropský trend současnosti, kdy se některé státy k celostátní působnosti vrací, nebo se alespoň snaží utvářet větší územní celky.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva