V Česku začala první průmyslová výroba zeleného vodíku

03.11.2023 11:13 | Tisková zpráva

Česká ekonomika může ode dneška počítat se stabilními dodávkami prvních kilogramů paliva budoucnosti, bezemisního zeleného vodíku.

V Česku začala první průmyslová výroba zeleného vodíku
Foto: Solar Global
Popisek: První průmyslový elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku

Plyn vyrobený pomocí velké fotovoltaické elektrárny za podpory větrné energie v zařízení skupiny Solar Global se uplatní při dlouhodobé akumulaci elektřiny z čistých zdrojů a poputuje i ke spotřebitelům z průmyslu nebo sektoru čisté dopravy. 

Slavnostního spuštění prvního průmyslového elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku se v centrále společnosti Solar Global v Napajedlích zúčastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr životního prostředí Petr Hladík. Partnerem události byl Svaz moderní energetiky. Elektrolyzér s protonovou vodivou membránou (tzv. PEM – Proton Exchange Membrane), doplněný o bateriové úložiště, ročně díky energii z obnovitelných zdrojů vyrobí 8000 kilogramů bezemisního vodíku. Takové množství umožňuje ujetí 800 000 kilometrů v případě využití v osobním vozidle s vodíkovým pohonem nebo 80 000 kilometrů při natankování do vodíkového autobusu.

„Zelený vodík umožňuje dlouhodobě, i v řádu měsíců, akumulovat čistou energii z obnovitelných zdrojů a vhodně tak doplňuje velkokapacitní bateriová úložiště, která jsou efektivní v krátkodobém skladování přebytků z fotovoltaiky nebo větrných elektráren. Solar Global před šesti lety jako vůbec první energetická společnost v Česku uvedla do provozu velkokapacitní bateriové úložiště a jsem hrdý, že si nyní můžeme připsat prvenství i z hlediska technologií pro dlouhodobou akumulaci do zeleného vodíku v průmyslové aplikaci,” říká předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

„Zelený vodík má obrovský potenciál. Jde o čistý a udržitelný zdroj energie, který nám umožní snížit naši závislost na fosilních palivech a zároveň snížit emise skleníkových plynů. Dnešní slavnostní spuštění elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku je tedy dalším významným krokem na naší cestě k vyšší energetické nezávislosti, bezpečnosti a celkově zdravějšímu životnímu prostředí,“ uvádí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Jsem moc rád, že jsem dnes při mém celodenním výjezdu do Zlínského kraje mohl navštívit pilotní průmyslový elektrolyzér na zelený vodík v Česku. Díky podpoře z Modernizačního fondu se mohou v Napajedlích naplno pustit do využití bezemisního paliva budoucnosti. Zelený plyn považuji za řešení, které v budoucnu vedle baterií pomůže řešit přebytky elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Jeho postupné využití v praxi je součástí mozaiky řešení pro ekonomiku nezávislou na fosilních palivech. Zelený vodík pomůže k dekarbonizaci průmyslových podniků nebo hromadné veřejné dopravy,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). “Nedávno vládou schválený klimaticko-energetický plán, spolupřipravovaný Ministerstvem životního prostředí, počítá s vodíkem jako udržitelnou náhradou zemního plynu. Výhodou zeleného vodíku je navíc možnost výroby přímo v Česku. Naším cílem je v roce 2030 vyrobit až 32 tisíc tun vodíku,” dodává Petr Hladík k celostátním cílům v oblasti zeleného vodíku.

První energetický systém na průmyslovou výrobu zeleného vodíku vznikl za podpory Modernizačního fondu. Elektrolyzér o výkonu 230 kW má životnost 50 000 hodin provozu a může potenciálně vyrobit 29 900 kilogramů vodíku ročně. Zařízení společnost instalovala na jaře a od června byl v testovacím provozu. Nyní elektrolyzér poběží v kontinuálním zatížení. V plně zeleném režimu momentálně dokáže vyrobit v průměru 22 kilogramů zeleného vodíku za den, maximální kapacita činí 82 kilogramů tohoto plynu denně.

„V režimu provozu pouze z obnovitelných zdrojů vyrobí téměř 8 tisíc kilogramů vodíku ročně, a to díky energii z fotovoltaické elektrárny o výkonu 611 kWp, která je umístěna na střeše a fasádě centrály Solar Global v Napajedlích. Systém jsme doplnili i bateriovým úložištěm o kapacitě 206 kWh a výkonu 100 kW. Zelený vodík je skladován ve vyrovnávacím tlakovém zásobníku o kapacitě 640 litrů,” upřesňuje Vítězslav Skopal.

„V Česku v nedávné době vzniklo už několik jednotlivých zařízení na výrobu zeleného vodíku, ale jde pouze o pilotní projekty určené k testování praktického využití tohoto zeleného plynu. Solar Global je první společnost u nás, která se do výroby zeleného vodíku pustila ve velkém průmyslovém měřítku, má promyšlenou ekonomiku projektu, uplatnění technologie na trhu i vizi, jak z vodíku udělat integrální součást svého podnikání. A ve Svazu moderní energetiky jsme hrdí, že můžeme být u psaní příběhu zavádění zeleného vodíku do praktického využívání v českých podmínkách,” dodává výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

Zelený vodík chce společnost Solar Global využít zejména pro akumulaci energie. Přidružený tlakový zásobník dokáže uchovat 400 kilogramů tohoto plynu, což představuje ekvivalent velkokapacitního bateriového úložiště o kapacitě 13 MWh. Celkový potenciál akumulace fotovoltaické energie je 246 MWh ročně. V areálu do dvou let vznikne také plnicí stanice pro vozy s vodíkovým pohonem, která umožní natankovat osobní automobil za méně než 8 minut. Vedle vodíku bude elektrolyzér vyrábět i bezemisní kyslík využitelný v průmyslu, potravinářství nebo zdravotnictví.

“Zelený vodík je klíčový pro dekarbonizaci české energetiky a ekonomiky. Vedle zajištění dlouhodobého skladování energie z čistých zdrojů pomůže také nahradit část dovážených fosilních paliv a dekarbonizovat ty průmyslové sektory, které není možné elektrifikovat a snižování uhlíkové stopy je u nich problematické. Jde zejména o chemický nebo metalurgický průmyslu, případně těžkou nákladní dopravu. Výroba tohoto paliva budoucnosti doposud v Česku probíhala jen v malých pilotních projektech, ale energetický komplex v Napajedlích je důkazem, že zelený vodík zvládneme v Česku vyrábět i v průmyslovém rozsahu,” upřesňuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

O Solar Global, a. s.
Skupina Solar Global působí na trhu od roku 2009, za dobu své působnosti realizovala v České republice více než 140 projektů fotovoltaických elektráren přesahující výkon 100 MWp, část z nich stále  provozuje včetně kompletního servisu. Jde zejména o menší a středně velké pozemní a střešní instalace v průmyslových zónách a brownfieldech. Vedle Česka působí také v Polsku, Španělsku, Rumunsku nebo Německu. Společnost v rámci Modernizačního fondu získala podporu pro 47 projektů fotovoltaických elektráren a bateriových systémů a také pro pilotní projekt elektrolyzéru vyrábějícího zelený vodík. Nové solární projekty o celkovém výkonu téměř 65 MWp doplní i akumulátory o kapacitě přes 25 MWh.

Další informace o parametrech elektrolyzéru a zeleném vodíku najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…