Jednání na radnici v Samaře se zúčastnil i starosta města Oleg Fursov, který poukázal na dlouhodobý odpor části veřejnosti k vztyčení pomníku na dříve odsouhlaseném místě v sousedství pietního místa věnovaného zastřeleným krasnoarmějcům. V této souvislosti navrhl pomník postavit v městském parku, který si česká delegace mohla před jednáním prohlédnout. Jedná se o místo bývalého hřbitova, kde byli českoslovenští legionáři pohřbíváni. Česká část komise vyjádřila s návrhem souhlas také proto, že se jedná o mnohem důstojnější místo (pzn. původně se mělo jednat o rušnou křižovatku).
Pomník bude odhalen sto let po bojích u Samary
Dalším problémem jednání byl termín instalace pomníku a jeho financování. Ruská strana z počátku odmítala splnit požadavek české strany, aby zřízení pomníku proběhlo v roce oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa a aby náklady na jeho zřízení nesla ruská strana. Na konec však návrhy akceptovala. Starosta Fursov přislíbil, že náklady na instalaci pomníku bude město financovat ze svého rozpočtu a pomník bude zhotoven do konce dubna 2018. Termín zhotovení zdůvodnil připravovanou revitalizací parku, ke které by mělo dojít v rámci přípravy mistrovství světa ve fotbale v Rusku, které se odehraje v červnu 2018 také na stadionu v Samaře.
Ruská strana dále informovala, že v průběhu letošního roku budou postaveny nové pomníky připomínající padlé československé legionáře v Bugulmě, Miasech a Lipjagách.
Pietní akty v Buzuluku a Pugačevu
Kromě zástupců Česko-ruské společné mezivládní komise pro válečné hroby odletěli do Ruska i členové Československé obce legionářské (ČsOL), kteří pak společně se s dalšími představiteli českého ministerstva obrany navštívili dvě pro Čechy významná místa.
Druhováleční veteráni a další členové ČsOL, Sdružení Čechů z Volyně a Společnosti Ludvíka Svobody pod vedením českého přidělence obrany plukovníka Aloise Kleczatského vyrazili do Buzuluku, kde uctili památku našich legionářů padlých v červnu roku 1918. Položili věnec také k hrobu československých občanů, kteří zemřeli v buzuluckých nemocnicích především na útrapy, jimž byli vystaveni v sovětských koncentračních táborech GULAG a do Buzuluku přijeli se záměrem vstoupit do formující se československé jednotky. Došlo i na besedy s místními občany, rovněž druhoválečnými veterány, ale spontánní zájem česká delegace vzbudila i mezi studenty.
Členové ČsOL v dobových uniformách se zase vydali uctít památku našich legionářů do Pugačeva. Tam byl v květnu 2012 slavnostně odhalen pomník věnovaný 186 československým legionářům, kteří v Pugačevě a jeho okolí zahynuli nebo byli nezvěstní v bojích proti bolševikům v létě 1918. Pomník byl postaven na místech, kde se v srpnu 1918 odehrávaly nejtěžší boje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva