Zhruba pět kilometrů ujede zavážecí stroj mezi bazénem skladování paliva a vedlejším reaktorem. Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Za 17 let provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní energetici přistupují velmi zodpovědně. „Maximální rychlost zavážecího stroje je 30 centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých je každý palivový soubor zavážen,“ poznamenal mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Celkem z bazénu do reaktoru energetici přesunou 163 palivových souborů. Veškeré manipulace jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Jaderné palivo je citlivý materiál a nepřetržité monitorování výměny nebo skladování je součástí bezpečnostních kontrol ze strany mezinárodních organizací,“ doplnil Sviták.
Zavezení paliva do reaktoru plánují energetici ukončit v závěru týdne. Vedle toho probíhá zpětná montáž turbíny. Jsou hotovy kontroly bezpečnostních systémů. Druhý blok je plánovaně odstaven od 17. května. Ukončení odstávky aktuálně vychází na polovinu srpna.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva