V jindřichohradecké nemocnici pomáhají v léčbě psi i bazální stimulace

23.02.2015 11:52 | Zprávy

Běžnou součástí péče o dlouhodobě nemocné či těžce zdravotně postižené pacienty je od letošního roku v jindřichohradecké nemocnici standardní využívání bazální stimulace a canisterapie.

V jindřichohradecké nemocnici pomáhají v léčbě psi i bazální stimulace
Foto: Pocasi-volary.cz
Popisek: Letecký pohled na Jindřichův Hradec

Zatímco v případě bazální stimulace realizuje léčebné postupy výhradně certifikovaný zdravotnický personál, na canisterapii, tedy léčebném kontaktu nemocných se psy, a realizaci dalších aktivačních programů, se spolu se zdravotníky podílejí také dobrovolníci a studenti středních zdravotnických škol.

„Vedle rozsáhlých stavebních a přístrojových investic, modernizace technologií a zavádění nejnovějších medicínských metod, jejichž cílem je zkvalitňování poskytované lékařské péče, dlouhodobě a systematicky rozšiřujeme také stávající spektrum ošetřovatelských postupů. Příkladem může být zavedení bazální terapie a canisterapie do běžné praxe,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec, a. s., Ing. Miroslav Janovský.

Koncept bazální stimulace se orientuje na oblasti podpory vnímání, komunikace a mobilizace zachovaných schopností pacienta. Pomáhá zvyšovat kvalitu života a bezpečnost poskytované péče. V nemocnici je využíván především na oddělení následné intenzivní péče a odděleních následné a rehabilitační péče.

„Bazální stimulace umožňuje lidem s těžkým zdravotním postižením integraci do současného života. Využívá zachovalé schopnosti a ty dále podporuje a rozvíjí. Cílenou stimulací uložených vzpomínek lze znovu aktivovat mozkovou činnost a tím podporovat vnímání, komunikaci a hybnost nemocných,“ konstatovala auditorka léčebné péče Nemocnice Jindřichův Hradec, a. s., Mgr. Jana Beránková, DiS.

Koncept bazální stimulace je uplatňován především v péči o děti a dospělé s těžkými změnami v oblasti smyslového vnímání, hybnosti a komunikace, v péči o pacienty komatózních stavech či dlouhodobě upoutané na lůžko, pacienty neklidné a dezorientované, nemocné v intenzivní péči, geriatrické pacienty, umírající a při řešení těžkých následků cévních mozkových příhod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Do zoo se vrátila další kočkovitá šelma – kočka s nejdelší srstí, manul

20:16 Zoo Ostrava: Do zoo se vrátila další kočkovitá šelma – kočka s nejdelší srstí, manul

Po deseti letech jsme obnovili chov další kočkovité šelmy. Jedná se o manula – otužilý druh obývajíc…