V šedesáti se začaly učit základy baletu. Česká labuť v premiéře v úterý na ČT2

13.09.2016 11:19 | Zprávy

Dvanáct vitálních důchodkyň z Horní Lhoty vede zdánlivě všední život: vaří, perou, starají se o své zahrádky a vnoučata. Vedle toho jsou ale také členkami amatérského tanečního souboru Mažoretky, s nímž vystupují na vesnických oslavách ve svém okolí. Rozhodly se, že svou zájmovou činnost posunou dál, a pustily se do nastudování Labutího jezera. Dokumentární komedie o tom, proč je důležité kultivovat své zájmy a mít radost ze života, Česká labuť, v premiéře na ČT2 v úterý 13. září ve 20.50 hod.

V šedesáti se začaly učit základy baletu. Česká labuť v premiéře v úterý na ČT2
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Mažoretky z Horní Lhoty nedaleko Ostravy se při realizaci svých snů nenechají omezovat ani věkem, ani svými schopnostmi. Se žádostí o pomoc při nastudování Labutího jezera se tak obrátily přímo na šéfa baletu ostravského Národního divadla moravskoslezského Igora Vejsadu. Toho jejich nadšení okouzlilo. A rozhodl se, že provede své poněkud nevšední žákyně kurzem základů baletního umění, a to rovnou s primabalerínou Markétou Pospíšilovou, která shodou okolností v Labutím jezeře právě debutuje.

V humorném a dojemném snímku Markéta postupně hledá společnou řeč se svými novými kolegyněmi, které samy mají spoustu starostí s tím, jak se přizpůsobit Markétiným profesionálním požadavkům během zkoušení. V České labuti se tak setkává svět vycizelovaného, profesního baletu a bezprostřední vesnické zábavy. Podaří se jim nalézt vzájemné porozumění a dovést baletní představení do zdárného konce?

Film hledá odpověď na otázku, v čem se skrývá opravdová vášeň a nadšení pro věc.„Dokument Česká labuť je koňskou injekcí pozitivní energie, elánu a sebeironie. Šedesátiletéholky z Horní Lhoty jsou na první pohled typickými venkovskými babičkami. Pokud na ně ale nahlédneme z jiného úhlu pohledu, tak zjistíme, že prostě umí žít,“ říká Kateřina Ondřejková, jejíž tvůrčí producentská skupina snímek připravila, a uzavírá: „Není to ale jen dokument o stáří, jsou v něm i mladí hrdinové a především jej točili mladí tvůrci. Koprodukční snímek Česká labuť má velkou obrazovou kulturu, která jej – spolu s tím, o čem vypráví – činí naprosto výjimečným.

scénář a režie: Aleksandra Terpińská // spolupráce na scénáři a kamera: Marcin Łaskawiec // střih: Przemysław Chruścielewski // koproducent: CoLab Pictures //kreativní producentka ČT: Kateřina Ondřejková

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…