„Už při původní stavbě Libušína použil architekt Dušan S. Jurkovič dřevo ze stromů, které rostly v blízkém okolí. Proto byla pro těžbu dříví použitého na obnovu této národní kulturní památky vybrána místní lokalita v kněhyňských lesích, tedy asi 700metrů nad mořem,“ sdělil Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě. Státní les, ve kterém se těží, spravuje podnik Lesy České republiky. „Od začátkunám bylo jasné, že bychom chtěli jít příkladem v postoji k obnově zničeného Libušína. Vytipovali jsme proto vhodné porosty tak, aby poskytovaly dřevní hmotu odpovídající požadavkům projektu. Následně jsme čekali na signál od organizátorů soutěže na obnovu Libušína, abychom mohli spustit samotné těžby. Svému slibu dostojíme, a to i za pomoci kolegů z Vojenských lesů a statků, kteří poskytnuté dříví vytěží, přiblíží a dopraví,“ řekl Daniel Szórád, generální ředitel státního podniku Lesy ČR.
Lesníci vybrali nejkvalitnější dříví, tedy bez hnilob, poškození hmyzem či dřevokazných hub. Dřevo stahují z lesa koňské potahy a traktory, vše v režii Vojenských lesů a statků ČR. „Na dostupném místě se dřevo dále přeloží na přepravní techniku. Poté bude převezeno do technického zázemí zhotovitele stavby v Bystřičce, vzdálené od Libušína 40 kilometrů,“ uvedl výrobně-technický náměstek Vojenských lesů a statků Libor Strakoš.
Těžit se bude do poloviny prosince. Obnova Libušína je hrazena z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR, dary Zlínského a Moravskoslezského kraje, veřejnou sbírkou a pojišťovnou Kooperativa.„Předpokládáme, že bude nový Libušín postavený v druhé polovině roku 2019,“ dodal ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva