Jedenáctý ročník výstav v "galerii Flora" otevírají 23. ledna 2013 obrazy české krajiny Vladimíra Mencla, malíře a klavírního virtuosa, docenta na pražské Akademii múzických umění. Je členem Asociace hudebních umělců a vědců i členem Unie výtvarných umělců v Praze. Své obrazy prezentoval již na více než 150 výstavách u nás i v zahraničí, jsou zařazeny v galeriích a soukromých sbírkách ve většině evropských zemí, Japonsku, Číně a USA.
Hudbě i malířství se Vladimír Mencl, rodák z Českých Budějovic, věnoval prakticky již od dětství a brzo se veřejnosti představil na koncertních pódiích i na výstavách. Základy malířské tvorby získal u nestora jihočeských výtvarníků prof. Adolfa Trägera. V Praze, kde studoval klavírní hru na AMU u prof. Františka Raucha, pokračoval v soukromém studiu u výtvarníků Jaroslava Otčenáška a Jana Rambouska. Po studiích se profesně s plným zaujetím věnoval hudbě, ale malování zůstalo součástí jeho života.
Obrazy Vladimíra Mencla jsou inspirovány především jihočeskou krajinou, mají hřejivý, citlivý charakter, jako by jimi pronikal zvuk jeho klavíru. Hudba jej také inspirovala k vytvoření řady prací, ve kterých se pokusil zachytit výtvarnými prostředky své dojmy z hudebních děl. Samostatnou kapitolu pak představují obrazy květin, v nichž dosáhl neobyčejně vysoké úrovně malby.
Výstavu "Česká krajina v obrazech" můžete zcela zdarma navštívit v galerii Flora (Orlická 2, Praha 3) do 28. února kterýkoli pracovní den od 8 hodin, v pondělí a středu do 17, v úterý a čtvrtek do 16 a v pátek do 13.30 hodin.
Více o výstavách pořádaných VZP ČR:
Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2013 pořádá již 11. ročník uměleckých výstav ve svém sídle na pražských Vinohradech, ve své „galerii Flora“, na kterou se vždy přeměňuje foyer bývalého kina Flora.
První vernisáž v roce 2003 patřila obrazům a kresbám Oty Janečka. Návštěvníkům přepážkového pracoviště v Orlické ulici i těm, kdo přišli cíleně za kulturním zážitkem, představila VZP od té doby mnoho velmi proslulých umělců i řadu výtvarníků méně známých. Z umělců skutečně zvučných jmen zde vystavovali třeba Pavel Sukdolák, Jiří Anderle, Ladislav Kuklík, Emma Srncová, Josef Liesler, Vladimír Suchánek, Jan Kristofori, Hana Čápová, Vlastimil Zábranský, Oldřich Kulhánek, Iva Hüttnerová, Jan Saudek ...
Návštěvníci si mohli prohlédnout i výtvarné projevy nevýtvarníků. Byly to například obrázky z dětské výtvarné soutěže VZP na téma „Co dělám pro své zdraví“, výstava „Kouzlení barvami“ zase prezentovala díla, na jejichž vzniku se podílely postižené děti a „Cesta za duhou“ díla pacientů s roztroušenou sklerózou. Na výstavě „Jsme jedničky, ne jen úřad“ představili veřejnosti v létě 2011 své fotografie, keramiku, obrazy a další výtvory zaměstnanci VZP. Poslední akcí roku 2012 pak byla výstava obrazů, keramiky a dalších rukodělných prací klientů domova PETRA Mačkov, který je zaměřen na péči o osoby s mentálním a kombinovaným postižením.
V galerii Flora se mezi dosavadními výstavami za uplynulých deset let prezentovaly nejrůznější výtvarné techniky, od olejů přes pastely, akvarely a kresbu po litografie. Vedle obrazů či grafiky mohli návštěvníci vidět již mnohokrát výstavu fotografií, ale také třeba tapisérie, obrazy zhotovené technikou paličkované krajky, drapérie, art protis, plastiky a sochy. Svoji zastávku v prostorách VZP měla putovní výstava fotoobrazů z kalendáře Masarykova onkologického ústavu, jehož motto „Největší dárek pro dítě je zdravá máma“ připomínalo zejména ženám význam onkologické prevence, a byla zde i výstava fotoobrazů z kalendáře „Známí tatínci podporují prevenci rakoviny“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP