Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.
„Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. Cílem akce je přizvat všechny obyvatele České republiky k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu,“ vysvětluje Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Institut Terezínské iniciativy zajišťuje čtení v Praze a koordinuje akci na celorepublikové úrovni.
Ve všech městech začíná Veřejné čtení jmen obětí holocaustu v 14:00. Končí se nejpozději v 17:00. V Brně se již tradičně akce koná na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem, a to právě od 14:00 do 17:00. Každý, kdo přijde, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména pak může dle svého uvážení veřejně přečíst. Každý návštěvník zároveň obdrží informační materiály, může nahlédnout do publikací týkajících holocaustu, Terezínských pamětních knih, seznamů romských vězňů koncentračních táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu apod. Tématem letošního ročníku je připomínání obětí holocaustu a místa paměti, na kterých se historie zpřítomňuje a připomíná se nám, kteří tato místa míjíme. V Brně se na organizaci podílí Židovská obec s Muzeem romské kultury a pobočkou Židovského muzea v Praze.
Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, studenti středních i základních škol, organizací zabývajících se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.
Brněnské čtení jmen obětí holocaustu se koná pod záštitou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála. Svoji účast přislíbila mimo jiné i Americká ambasáda.
Místa a časy konání jednotlivých čtení
Brno:
prostranství před Místodržitelským palácem, Moravské náměstí 1a, 14 až 17 hodin
Havlíčkův Brod:
Havlíčkovo náměstí, 14 až 15 hodin
Horažďovice:
ulice Příkopy - starý židovský hřbitov, 14 až 15 hodin
Klatovy:
u pomníku obětem holocaustu na souběhu ulic Randova a Denisova, 14 až 16 hodin
Kolín:
Karlovo náměstí, 14 až 16 hodin
Kutná Hora:
Městská knihovna v Kutné Hoře, 14 až 15 hodin
Liberec:
náměstí Dr. E. Beneše, 14 až 15:30 hodin
Lipník nad Bečvou:
Kostel Česko slovenské církve husitské, Perštýnská ulice, 14 až 16 hodin
Mělník:
v parku mezi ZUŠ a kostelem sv. Petra a Pavla, 14 až 15 hodin
Olomouc:
Horní náměstí, 14 až 16 hodin
Plzeň:
Smetanovy sady, U Branky, 14 až 17 hodin
Praha:
náměstí Jiřího z Poděbrad, 14 až 17 hodin
Sedlčany:
náměstí T. G. Masaryka, 14 až 15 hodin
Sušice:
náměstí Svobody, 14 až 15:30 hodin
Ústí nad Labem:
piazzetta před Hraničářem, 14 až 15:30 hodin
Ústí nad Orlicí:
Městská knihovna Ústí nad Orlicí, 14 až 15 hodin
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva