Veřejný ochránce práv: Nedobrovolní pacienti mají právo na setkání se zástupci, důvěrníky či podpůrci

16.12.2020 10:57 | Zprávy

Lidé hospitalizovaní bez svého souhlasu se i v době krizového opatření vlády mohou osobně stýkat se svým zástupcem, důvěrníkem nebo podpůrcem, pokud přitom budou splněna nezbytná hygienická opatření, aby se předešlo šíření epidemie.

Veřejný ochránce práv: Nedobrovolní pacienti mají právo na setkání se zástupci, důvěrníky či podpůrci
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Ministerstvo zdravotnictví na základě upozornění zástupkyně ombudsmana přislíbilo sjednotit přístup poskytovatelů zdravotních služeb tak, aby nedocházelo k omezování práv nedobrovolných pacientů v rozporu s vládními opatřeními.

„Nedobrovolní pacienti se v psychiatrické nemocnici ocitli neočekávaně, potřebují svou situaci probrat s někým, komu důvěřují, potřebují, aby jim někdo přinesl běžné osobní věci, a v neposlední řadě je takové setkání důležité i jako kontrola nad omezováním osobní svobody. Nejde o běžnou společenskou návštěvu, proto ani v době epidemie není na místě ji zakazovat, spíš je třeba hledat způsob, jak taková setkání bezpečně realizovat,“ vysvětluje zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…