Pokud úřadu práce neoznámili dočasnou neschopnost nejpozději v den, kdy jim lékař potvrzení vystavil, byli vyřazeni z evidence. Zákon je podle ombudsmanky až příliš přísný. Lidé by si proto měli dávat pozor a dočasnou neschopnost by měli ihned jakýmkoli způsobem úřadu práce oznamovat.
Nejen zaměstnanec, ale i uchazeč o zaměstnání může být v dočasné neschopnosti a kvůli nemoci, úrazu, vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení nemůže plnit povinnosti plynoucí z evidence na úřadu práce, např. se dostavit na sjednanou schůzku na úřadu práce. Aby bylo nesplnění povinnosti omluveno a nehrozilo vyřazení z evidence, musí uchazeč v první řadě požádat lékaře o vystavení potvrzení o dočasné neschopnosti z důvodu nemoci, ošetření či vyšetření. Lékař ho nemůže vystavit zpětně. Současně musí uchazeč nejpozději v den, kdy mu lékař potvrzení vydal, oznámit úřadu práce, že není dočasně schopen plnit své povinnosti. Potvrzení od lékaře pak stačí úřadu práce doložit do 8 kalendářních dnů ode dne jeho vydání.
Doložení potvrzení do 8 dnů v praxi problémy nečiní, pravděpodobně i proto, že je to ve formuláři potvrzení výslovně uvedeno. Řada lidí je však z evidence úřadu práce vyřazena, protože svou dočasnou neschopnost neoznámili úřadu práce v den, kdy vznikla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva