Veřejný ochránce práv: Při prodeji vozidla si hlídejte přepis v registru vozidel

13.04.2020 18:23 | Zprávy

Ombudsman varuje před spoléháním se na to, že při prodeji vozu zajistí kupující přepis v registru vozidel. I nyní platí desetidenní lhůta pro přepis, po jejím uplynutí už je přepis komplikovaný.

Veřejný ochránce práv: Při prodeji vozidla si hlídejte přepis v registru vozidel
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

V praxi stále dochází k případům, kdy kvůli neprovedenému přepisu je pokuta za dopravní přestupek uložena bývalému vlastníkovi. V registru vozidel je stále veden jako vlastník a nese za provoz vozidla odpovědnost.

Nedávno se o tom přesvědčil stěžovatel z Prahy. Prodal auto, dohodli se, že kupující zajistí přepis v registru vozidel. Stěžovatel k tomu dal kupujícímu plnou moc. Než kupující převod provedl, dopustit se s vozidlem dopravního přestupku. Pokutu ale dostal bývalý vlastník. Bránil se tím, že úřadu sdělil jméno přestupce a doložil to kupní smlouvou. Protože se ale nový majitel a skutečný přestupce na výzvu úřadu nedostavil, úřad sdělil stěžovateli, že za přestupek odpovídá on jako evidovaný vlastník a provozovatel a pokutu musí uhradit.

Pojem provozovatele vozidla je zákonem o provozu na pozemních komunikacích vymezen na základě evidenčního principu. Není tedy rozhodující, kdo je faktickým vlastníkem, ale kdo je jako vlastník a provozovatel zapsán v registru vozidel. Ten také za provoz vozidla odpovídá. Tento názor dlouhodobě zastává i Nejvyšší správní soud. Proto je důležité si při prodeji vozidla pohlídat, aby nejpozději do 10 dnů došlo k přepisu. Nespoléhat pouze na kupujícího, včas si ověřit, zda k přepisu došlo. Nejbezpečnější je jít převod provést společně s kupujícím. I stěžovatel z Prahy by se své odpovědnosti za přestupek zbavil, pokud by ještě předtím, než s autem nový vlastník spáchal přestupek, požádal o zápis změny vlastníka v registru vozidel. Teď mu hrozí, jako mnoha dalším, kteří se spoléhali na kupujícího, že zůstane v registru vozidel zapsán jako vlastník a budou mu chodit pokuty za přestupky spáchané kupujícím.

Ombudsman v této souvislosti upozorňuje, že v aktuálním nouzovém stavu je třeba myslet i na to, že úřady jsou pro veřejnost otevřeny jen několik hodin týdně. O to důležitější je s přepisem neotálet.

Jak předejít problémům:
Smlouvu o prodeji uzavírejte písemně a ověřte si správnost údajů o kupujícím.
Jděte na úřad provést přepis vozidla společně s kupujícím.
Pokud dáváte kupujícímu plnou moc k zajištění přepisu, ověřte si, že k přepisu došlo. Lhůta je 10 dnů!
Jestliže zjistíte, že k přepisu nedošlo, okamžitě jděte na registr vozidel a sami požádejte o změnu vlastníka a provozovatele. Lze to udělat ve lhůtě 30 dnů od evidenční kontroly.
V případě, že už uplynulo i 30 dnů od evidenční kontroly, nelze situaci řešit jinak, než soudní cestou – žalobou na určení vlastnického práva k vozidlu. Po celou dobu řízení ale nese odpovědnost za provoz vozidla ten, kdo je v evidenci veden jako vlastník a provozovatel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj uhradí náklady na navýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic

13:33 Královéhradecký kraj uhradí náklady na navýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic

Dohodu přineslo úterní jednání zástupců vedení kraje, krajského zdravotnického holdingu a zdravotnic…