„Obecně se domnívám, že nezáleží na tom jak se instituce, která chrání určitá práva, nazývá, ale na tom, zda jsou tato práva dostatečně chráněna. Pokud ve veřejnosti existuje přesvědčení, že ohledně práv dětí tomu tak u nás dosud není, pak podporuji zřízení institutu dětského ombudsmana, jak nás k tomu ostatně vyzývá i Výbor pro práva dítěte při OSN. Otázkou ovšem je, jak koncipovat jeho působnost a pravomoci tak, aby byly současně respektovány dosavadní zákonné kompetence veřejného ochránce práv. V tomto směru se domnívám, že navrhovaná podoba zákona o zřízení dětského ombudsmana není šťastná.
„Jsem si vědom toho, že i přes případné negativní stanovisko vlády bude návrh zákona projednáván v Poslanecké sněmovně. Jsem proto připraven podílet se na vypracování komplexního pozměňovacího návrhu zákona, který bude, více než předkládaný návrh, respektovat nejen naše legislativní výhrady týkající se vzájemného vztahu a možné budoucí spolupráce veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí, ale bude respektovat i existující vážné výhrady Nejvyššího správního i Ústavního soudu a dalších institucí,“ shrnuje ombudsman Stanislav Křeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva