Veřejný ochránce práv: Volby a lidé se zdravotním postižením

03.10.2018 11:06 | Zprávy

Účast ve volbách znamená pro voliče možnost ovlivňovat podmínky svého života, spoluutvářet místo, kde žijí. Má tedy pro lidi se zdravotním postižením stejně zásadní význam, jako pro kohokoli jiného. Pro lidi se zdravotním postižením navíc představuje i jeden ze znaků jejich rovnoprávného postavení a začlenění do společnosti. Přesto v souvislosti s každými volbami vyvstane otázka volební účasti lidí s omezenou svéprávností.

Veřejný ochránce práv: Volby a lidé se zdravotním postižením
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Před nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev proto ombudsmanka připravila návodné schéma, z něhož je zřejmé, kdy a jak se mohou lidé se zdravotním postižením, omezení ve svéprávnosti, účastnit voleb.

Samotný fakt, že je někdo omezen ve svéprávnosti, ještě neznamená, že se nemůže voleb zúčastnit. Podstatné je, zda je v rozsudku soudu přímo zmíněno, že se omezení svéprávnosti týká i výkonu volebního práva. Pokud ne, může se taková osoba voleb zúčastnit, ale ombudsmanka doporučuje vzít si rozsudek s sebou do volební místnosti a případně se jím prokázat u volební komise.

Řada lidí omezených ve svéprávnosti pobývá v zařízení sociálních nebo zdravotních služeb. Pokud zařízení nemohou opustit a zařízení se nachází ve stejném obvodu jako jejich bydliště, mohou využít přenosnou volební schránku. Zařízení sociálních a zdravotních služeb mají povinnost aktivně zjišťovat zájem svých klientů o účast ve volbách, poskytnout jim potřebné informace a podporu. Ještě i v den voleb je možné požádat přímo okrskovou volební komisi o návštěvu členů komise s přenosnou volební schránkou.

Lidé se zdravotním postižením, kteří potřebují pomoc a podporu, protože např. nejsou schopni číst, psát nebo volební lístek složit do obálky a vhodit ho do volební schránky, mohou využít pomoci asistenta. Tím může být kdokoli, kdo má volební právo, pouze se nesmí jednat o člena volební komise.

V rámci monitorování práv osob se zdravotním postižením se chce ombudsmanka do budoucna zaměřit právě na naplňování volebního práva lidí se zdravotním postižením, zejména těch, kteří žijí v pobytových sociálních službách a jejichž svéprávnost byla omezena.

Schéma k možnosti volební účasti lidí se zdravotním postižením:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…