Co prožívají děti, když mají mámu nebo tátu ve vězení? I to přibližuje píseň Srdce za zdí. Videoklip k písni se natáčel v mrazivém prosincovém víkendu v budově bývalých papíren ve Vraném nad Vltavou. Na natáčení nechyběly děti, jejichž hlasy v písni znějí. Právě ony na vlastní kůži zažily uvěznění svého rodiče a texty písně jsou zčásti i jejich. Videoklip je k vidění od 18. 1. 2024 na YouTube. Klip natočil tým čerstvých absolventů Filmové školy Písek. Natáčecí tým i kapela se na realizaci videoklipu podílely zcela bez nároku na finanční odměnu a společným cílem je klip věnovat „zapomenutým dětem“.
„Dětem vězňů, kterým se často říká neviditelné nebo zapomenuté děti, se naše neziskovka věnuje od svého založení v roce 2010. Jde o stigmatizovanou a přehlíženou skupinu ve společnosti. Když tyto děti na jednom z našich kempů psaly básně pro jeden z workshopů, netušili jsme, že jejich slova budou jednou žít dál v podobě písně, která se dostane k lidem. Píseň je vlastně takovým poselstvím pro ostatní děti s podobnou zkušeností,“ říká Gabriela Kabátová, ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství, z.s. Premiéra písně zazněla loni v říjnu na Koncertu 5 Tváří zdi v Senátu Parlamentu ČR.
„S dětmi pracuji jako pedagog a sám jsem táta dvou dětí, takže tematika dětí vězňů mi je velmi blízká,“ uvádí Ondřej Škoch, autor hudby písně a frontman skupiny Napořád. Když skládal píseň Srdce za zdí, snažil se hlavně o to, aby byla autentická. „Píseň kombinuje rapové party dětí s klasickou písňovou formou. Dětští autoři si svoje pasáže dokonce sami natočili v mém hudebním studiu Creative Gap,“ dodává Ondřej Škoch, který je zároveň ambasadorem Mezinárodního vězeňského společenství, z.s. a pomáhá s propagací tématu vězeňství. „Věřím, že píseň Srdce za zdí a klip pomohou zviditelnit tuto problematiku a získat tak nejen více prostředků na projekty na pomoc dětem, ale také přispějí ke zboření předsudků a lepšímu pochopení jejich situace,“ uzavírá Ondřej.
Dětí, které jsou stigmatizovány uvězněním rodiče, je v Česku odhadem asi 40 tisíc. Přesto, že samy děti trestný čin nespáchaly, nesou trest. Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. jim pomáhá celou řadou projektů jako je Andělský klub, Andělský kemp, Andělský strom, Dream Academy nebo Den s dítětem. Díky tomu mohou zažít přijetí a lépe naplnit svůj potenciál a v neposlední řadě pracovat na vztahu s vězněným rodičem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva