Vláda schválila mandát pro premiéra na jednání Evropské rady o dohodě s Tureckem

16.03.2016 11:54 | Zprávy

Kabinet dnes schválil mandát pro předsedu vlády Bohuslava Sobotku na jednání Evropské rady v Bruselu, které se uskuteční tento čtvrtek a pátek. Jejím dominantním tématem bude migrace a prohlubování spolupráce Evropské unie a Turecka na omezování migračních toků.

Vláda schválila mandát pro premiéra na jednání Evropské rady o dohodě s Tureckem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Březnová Evropská rada naváže na mimořádný summit z minulého týdne, jehož se účastnil také předseda vlády Turecka Ahmet Davutoglu. Ten bude s lídry EU jednat i tento týden. Hlavním cílem březnové Evropské rady bude dosáhnout dohody na další spolupráci s Tureckem při zvládání migrační krize. Již minulý týden se hlavy států a předsedové vlád EU shodli na hlavních principech a zásadách, na jejichž základě by mělo dojít k prohloubení spolupráce s Tureckem.

Základem nové dohody je urychlené navracení všech migrantů z řeckých ostrovů zpět do Turecka. Česká vláda je přesvědčena, že se jedná o krok správným směrem, především proto, že jeho provádění naruší obchodní model pašeráků a sníží motivaci lidí podnikat nebezpečnou cestu přes moře.

Součástí dohody by měl být také mechanismus pro přesídlování syrských uprchlíků z Turecka. EU by za každého syrského občana navráceného do Turecka měla jednoho syrského občana přesídlit přímo z Turecka. Navržený mechanismus se tedy netýká migrantů jiných národností.

Pro Českou republiku je prioritou, aby byl pro přesídlení Syřanů z Turecka využit již schválený mechanismus pro přesídlování a relokaci. Česká vláda proto bude prosazovat, aby dohoda s Tureckem nepředstavovala žádné nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování.

Vedle dohody s Tureckem se bude na Evropské radě hovořit také o pomoci Řecku, které je v důsledku uzavření západobalkánské migrační trasy ve složité humanitární situaci. Česká republika je odhodlána Řecku nadále pomáhat, ať už formou expertízy v hotspotech či humanitární pomocí. I proto česká vláda podpořila zřízení speciálního nástroje v rámci evropského rozpočtu, který umožní poskytovat humanitární pomoc také členským státům EU.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější

14:56 ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější

Impozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elek…