Vodohospodářské stavby - investice Lesů ČR do budoucnosti

30.06.2016 8:09 | Zprávy

Jak předejít suchu a zadržet vodu v krajině? Jak zabránit rozvodnění potoků? Jak upravit jejich koryta, aby vyhovovala i živočichům? Odpovědi nacházejí lesníci i vodohospodáři z Lesů ČR. V posledních třech letech investoval podnik do těchto staveb jeden a půl miliardy korun.

Vodohospodářské stavby - investice Lesů ČR do budoucnosti
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Na správu 38 tisíc kilometrů malých vodních toků v zemi vynaložil podnik Lesy ČR v roce 2015 celkem 458,7 milionů korun. Letos jsou v plánu 300 milionové náklady do 330 staveb a drobných úprav na vodních tocích. „K financování akcí využíváme kromě vlastních zdrojů také programy a dotace Ministerstva zemědělství i Evropské unie,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle něj se nyní vodohospodáři nejvíce soustředí na zadržení vody v krajině a budování protipovodňových opatření. V zemi se tak upravují desítky vodních toků, staví nebo se připravuje dokumentace k výstavbě retenčních vodních nádrží v lesích. „V příštím roce se začne u Nasavrk v Kraji Vysočina s opravou a dostavbou pěti retenčních nádrží a mokřadních rybníků. Na Frýdlantsku je rozestavěna jedna retenční nádrž, pro dalších jedenáct v Libereckém kraji je připravena projektová dokumentace,“ říká Václav Lidický, výrobně technický ředitel Lesů ČR. Do roku 2020 podnik plánuje realizaci 170 větších staveb - protipovodňových opatření, malých vodních nádrží a rozsáhlejších oprav koryt potoků. „Odhadujeme miliardové náklady,“ dodává Lidický.

Letos se například začne v Němčicích v Pardubickém kraji budovat za 56 milionů korun poldr, tedy suchá nádrž, která zachytí povodňovou vlnu. Skončit by se měla v tomto roce také úprava dvoukilometrového úseku na Hodonínce. „Břehy zpevní kámen a v některých částech stavby i zdi, dno pokryjí kamenné pásy. Koryto se také rozšíří, takže pojme více vody,“ řekl ke stavbě za 10,4 miliony korun v Olešnici na Moravě v Jihomoravském kraji Tomáš Hofmeister, vedoucí odboru vodního hospodářství z lesů ČR. Obdobná stavba za 7,8 milionů korun na kilometrovém úseku by se měla letos dokončit v Javorníku v Olomouckém kraji. S realizací protipovodňových opatření se v roce 2016 začalo také v Třemešné v Moravskoslezském kraji na toku Mušlov. Stavba za 21, 4 miliony korun má být příští rok hotová.

„Naše stavby jsou investicí do budoucnosti. Zvyšují protipovodňovou ochranu obcí, stabilizují koryta vodních toků, zadržují vodu v krajině a zlepšují podmínky pro život vodních organismů,“ doplňuje generální ředitel Szórád.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S výběrem strategického partnera Balíkovny pomůže České poště společnost Roklen

16:09 S výběrem strategického partnera Balíkovny pomůže České poště společnost Roklen

Česká pošta pokračuje ve své transformaci, jejímž cílem je oddělit komerční služby od těch veřejného…