Kuřívody v Ralsku se staly v druhé polovině 19. století jedním z prvních míst, kde se rozhodoval rakousko- pruský konflikt, jenž tehdy určil směřování celé evropské politiky. V roce 1866 se zde v poli postavilo na šest tisíc mužů. Oběti krvavé bitvy z června 1866 připomíná v Ralsku mimo jiné ojedinělý soubor pískovcových pomníků na hrobech rakouských polních myslivců, kteří v těchto místech svedli svůj poslední boj.
Pomníky se nacházejí v lese podél silnice na Mnichovo Hradiště a původně tu stály už v roce 1891. V roce 2007 prošly obnovou, za 15 let se však na nich podepsalo počasí a bohužel i vandalství některých návštěvníků lesů. Proto se Vojenské lesy a statky ČR, které hospodářsky spravují vojenské újezdy a další lokality se strategickým významem pro obranu státu, letos postily do jejich obnovy.
Pískovcové mohyly s kovovými prvky byly očištěny, zbaveny mechu a lišejníků. VLS pak opravily spárování pískovcových dílů a obnovily texty na náhrobcích. Opraveny a obnoveny byly také chybějící díly, od oplocení po vrcholové kříže. „Obnovu hrobů se nám podařilo realizovat díky dotaci od ministerstva obrany, která pokryla bezmála 290 tisíc korun z celkových nákladů 360 tisíc korun,“ uvedl ředitel lesnické divize VLS v Mimoni Ivo Dohnal.
Obnova hrobů z prusko-rakouské války je jednou z dalších akcí, kterými se vojenské lesy a statky snaží vrátit do vojenské krajiny historické památky a pamětní místa či jim vrátit jejich původní důstojnou podobu. „Snažíme se smazat dluh, ke kterému v péči o památky a památná místa ve vojenských lokalitách došlo v desetiletích po druhé světové válce. Využíváme k tomu v maximální míře financování ze strukturálních evropských fondů i dalších externích zdrojů,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.
Jak připomněl, díky této strategii Vojenské lesy obnovily v posledních letech dlouhou řadu památek. V Ralsku to například byla barokní lesní kaple na Borečku, kterou zničili během svého pobytu v této lokalitě vojáci Sovětské armády. Na západě Čech v Kyselky na hranici vojenského újezdu Hradiště zase lesníci z resortu obrany obnovili trojici památek z dob lázeňského podnikatele Heinricha Mattoniho - lesní kapli a historickou rozhlednu na vrchu Bučina nad Ohří. Do lesů u obce Kyselka vrátili i repliku lázeňského altánu. Na Šumavě letos dokončil státní podnik rekonstrukci historické vodní cesty Želnavský smyk, která spojovala národní technickou památku Schwarzenberský plavební kanál s řekou Vltavou. V Brdech aktuálně vojenští lesníci rekonstruují ikonický lovecký zámeček Tři Trubky, který využívali během první republiky prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva