„Národní cvičení kybernetické obrany proběhlo velice úspěšně. Účastníci se shodli na přínosu takovéhoto cvičení pro všechny zúčastněné strany a avizovali přání o pravidelná opakování těchto cvičení s obdobnou tématikou,“ zhodnotil cvičení Kamil Tichý, zástupce ředitele Národního centra kybernetických sil (NCKS).
Tématem dvoudenního cvičení byla oblast komunikace, koordinace a spolupráce při zajišťování kybernetické obrany České republiky. Tu má v gesci Vojenské zpravodajství, kybernetickou bezpečnost má oproti tomu v kompetenci Národní bezpečnostní úřad. Pro zabezpečení českého kyberprostoru je však nutná spolupráce nejen těchto dvou subjektů, ale i dalších zpravodajských služeb, bezpečnostních složek a soukromých subjektů podnikajících v oblasti elektronických komunikací. Cvičení se proto vedle státních orgánů účastnilo i uskupení CZ.NIC, které je provozovatelem registru domén a Národního CSIRT týmu České republiky.
Zástupci Vojenského zpravodajství nejdříve účastníkům představili Národní centrum kybernetických sil, které Vojenské zpravodajství za účelem kybernetické obrany buduje. Účastníci následně debatovali o nastavení spolupráce a kompetencích jednotlivých subjektů při řešení kybernetických incidentů.
Plán nasazení technických prostředků
Pro zefektivnění koordinace by měly vzniknout dvě nové skupiny – Koordinační skupina kybernetické obrany, kterou by v případě závažných situací svolávalo NCKS, a Pracovní skupina pro kybernetickou bezpečnost, kterou by koordinoval Národní bezpečnostní úřad.
Druhý den byl věnován vymezení a následné diskuzi o plánu nasazení a použití technických prostředků kybernetické obrany v českých sítích. Plán nasazení a použití technických prostředků bude připravovat NCKS a schvalovat ho bude ředitel Vojenského zpravodajství. Ministr obrany následně plán předloží vládě České republiky. „Bude se jednat o ,živý´ dokument, který bude pravidelně aktualizován v závislosti na vyhodnocování potřeb kybernetické obrany,“ uvedl k připravovanému plánu Kamil Tichý.
Cvičení bylo uspořádáno v souladu s Akčním plánem k Národní strategii pro kybernetickou bezpečnost na období let 2015 – 2020. Ten ukládal Vojenskému zpravodajství zorganizovat cvičení v oblasti komunikace a koordinace právě v prvním čtvrtletí letošního roku. Do budoucna stanovuje Akční plán i další technická a netechnická cvičení na národní i mezinárodní úrovni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva