Výstavu ve středu zahájil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který vzpomněl svého předchůdce Zdeňka Kesslera. Ten byl za své přesvědčení a jako odpůrce nastoleného komunistického režimu nejprve sledován Státní bezpečností a v roce 1953 odsouzen k 17 letům vězení za velezradu. Amnestován byl roku 1960.
Výstava je věnována nejen odbojářům, intelektuálům, ale také básníkům, kteří věznicí na Cejlu prošli. Byli mezi nimi Jan Zahradníček, Zdeněk Rotrekl a Bohumil Robeš, jejichž básně na vernisáži zazněly v podání Cyrila Drozdy a Terezy Lexové.
„Tato výstava je symbolem pokory. Vyrostly už tři generace, které dobu padesátých let minulého století znají jen zprostředkovaně. Proto chceme část bývalé káznice zachovat jako memento pro současné i příští generace,“ řekla jménem města Brna 1. náměstkyně primátora Klára Liptáková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV