„V prvních výzvách byl o oblast sociálního podnikání velký zájem. Na začátku srpna přicházíme s novými výzvami, které jsou například rozšířené o nové cílové skupiny. Dotace mohou jít na vznik nového či rozšíření stávajícího sociálního podniku anebo na podnikatelské aktivity osob samostatně výdělečně činných. Najít si práci a být součástí pracovního týmu je důležité pro sociálně vyloučené osoby, které tak snadněji najdou cestu do společnosti,“ uvedl náměstek ministryně pro řízení sekce evropských programů Zdeněk Semorád.
Výzva „Sociální podnikání II.“ i výzva „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality II.“ je zaměřena na podporu vzniku a rozvoje sociálních podniků, které umožní sociálně vyloučeným osobám a osobám, ohroženým sociálním vyloučením, vstup na trh práce a do podnikatelského prostředí. Oproti již ukončeným výzvám k sociálnímu podnikání došlo mimo jiné k následujícím změnám: nové alokace, nová definice podporovaných aktivit, rozšíření o nové cílové skupiny, rozlišení napravitelných a nenapravitelných kritérií přijatelnosti, finanční plán jako příloha podnikatelského plánu. Řídicí orgán IROP zejména upozorňuje žadatele na chyby v žádostech v již ukončených výzvách na sociální podnikání, které i s doporučením, jak se chybám vyhnout, naleznete v dokumentu Častá pochybení žadatelů – sociální podnikání.
Hlavní podporované aktivity jsou: vznik nového sociálního podniku (založením nového podnikatelského subjektu nebo rozšířením stávajícího podniku, který v době podání žádosti není sociálním podnikem), rozšíření podniku (rozšíření musí být propojené s personálním rozšířením) a rozšíření stávajících nebo vznik nových podnikatelských aktivit OSVČ. Obě výzvy patří pod specifický cíl 2.2 „Vznik nových a rozvoj existujících podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání“ v Integrovaném regionálním operačním programu. Příjemci mohou být osoby samostatně výdělečně činné, obchodní korporace, nestátní neziskové organizace, církve a církevní organizace.
Projekty ve výzvě „Sociální podnikání II.“ musí být realizované na území správního obvodu obcí s rozšířenou působností, kde se nenachází sociálně vyloučené lokality, mimo území hl. m. Prahy. Ve výzvě „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality II.“ musí být projekty realizované na území správního obvodu obcí s rozšířenou působností, na jejichž území se nachází sociálně vyloučené lokality, mimo hl. m. Prahu, nebo na území se schválenou strategií Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Obě výzvy se liší pouze územním vymezením, které je podrobně specifikováno v příloze č. 3 u Specifických pravidel pro žadatele a příjemce.
Z Evropského fondu pro regionální rozvoj je na výzvu „Sociální podnikání II.“ připraveno 51 milionů korun a na výzvu „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality II.“ je to 179 milionů korun. Žadatelé mohou žádosti o podporu podávat od 31. srpna 2016 do 31. ledna 2017. Realizace projektů musí být dokončena nejpozději 30. května 2019.
Více informací k výzvě č. 43 „Sociální podnikání II.“ naleznete zde a k výzvě č. 44 „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality II.“ zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva