Základní kapitál Exportní garanční a pojišťovací společnosti bude navýšen o téměř 3 miliardy korun

13.12.2015 10:26 | Zprávy

Na návrh Ministerstva financí vláda v pondělí schválila posílení kapitálu Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a.s. (EGAP) v letošním roce v celkové výši 2,775 mld. Kč.

Základní kapitál Exportní garanční a pojišťovací společnosti bude navýšen o téměř 3 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Jednání jediného akcionáře v působnosti valné hromady, na kterém bylo zvýšení základního kapitálu EGAP odsouhlaseno, proběhlo ve čtvrtek 10. 12. 2015. Dnes byla ministry všech akcionářských ministerstev podepsána smlouva o úpisu nových akcií.

„K navýšení kapitálu dochází z toho důvodu, aby byl EGAP vybaven ke krytí ztrát z pojistných událostí, které jdou na vrub zásadním selháním u rozsáhlých obchodních případů uzavřených za přechozích vlád ODS a TOP 09. Dopady fatálních pochybení při řízení institucí na podporu exportu a jejich předchozí podnikatelské strategie se negativně promítnou nejen do hospodářského výsledku, ale také do primárního kapitálu EGAP. Navýšení kapitálu je proto potřebné ke krytí regulatorních požadavků a k zajištění dalšího bezproblémového fungování klíčové instituce na podporu českého vývozu“ vysvětluje ministr financí Andrej Babiš.

Stávající akcionářská ministerstva si nové akcie rozdělí tak, že nedojde k žádné změně akciových podílů na základním kapitálu EGAP. Stát vykonává vlastnická práva EGAP prostřednictví Ministerstva financí (40 %), Ministerstva průmyslu a obchodu (36 %), Ministerstva zemědělství (12 %) a Ministerstva zahraničních věcí (12 %).

Vláda současně schválila navýšení kapitálu v České exportní bance, a.s. o 1 mld. Kč v roce 2016. K posilování kapitálu obou institucí na podporu exportu dochází v době, kdy probíhá debata o optimální podobě systému exportního financování a jeho efektivnosti. Sanace ztrát za dříve uzavřené obchodní případy z minulých období a doplnění kapitálu na přísnější regulatorní podmínky si v následujících 5 letech vyžádá prostředky ze státního rozpočtu ve výši převyšující 15 mld. Kč. „Tyto prostředky mohou být vynaloženy pouze za předpokladu takových změn v nastavení celého systému na podporu exportu, které neumožní opakovat minulá selhání. Klíčovým požadavkem je také to, aby financování podpory exportu mělo prokazatelné a ověřitelné pozitivní efekty pro domácí ekonomiku,“ doplňuje Petr Blažek, ředitel odboru strategických majetkových účastí ministerstva financí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…