Moderní medicína však postupuje rychle. Nadějí pro postižené je, že nemoc je v současnosti snadněji léčitelná. Pacientům trpícím cystickou fibrózou se tak značně prodlužuje, ale především zkvalitňuje život.
Děti postižené tímto onemocněním se zpravidla říká “slané děti”. Na vině je porucha transportu solí přes tzv. chloridový kanálek v buňkách těla. To způsobuje zahlenění, které nejvíc postihuje dýchací a trávicí soustavu. Proto se vedle farmakologické léčby rodinám s takto postiženými dětmi doporučuje pobyt u moře. Jednoduše proto, že jim slaná voda a mořský vzduch téměř zázračně pročistí nemocí ohrožené plíce.
Adrianka z Březníku na Vysočině odjela zásluhou charitativní sbírky Srdce dětem k moři
I přesto, že se informovanost o cystické fibróze je díky pacientské organizaci CF klub či České asociaci vzácných onemocnění stále zlepšuje, není povědomí o její existenci stoprocentní. O tom, že taková nemoc existuje, se poprvé dozvěděli i rodiče malé Adrianky v momentě, kdy jim byla lékaři sdělena takto šokující diagnóza jejich dcery.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.