„Dvě selata se narodila 2. června a dnes byla s rodiči vypuštěna do venkovního výběhu. Ten musel být předtím mírně upraven, aby se miniaturní kopie dospělců neprotáhla mezerami v oplocení. Pohlaví mláďat zatím nevíme, hlavně rodičům se snažíme dopřát maximální možný klid. Přeci jen je to poprvé, co se u nás tito vzácní příbuzní prasat rozmnožili. Proto prosíme i návštěvníky o ticho a klid v okolí expozice a také aby pekariům drželi palce. Zatímco dospělci jsou z nově nastalé situace trochu nervózní, mláďata hned začala sama nebojácně prozkoumávat výběh.“ Vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.
Pekari Wagnerův (Catagonus wagneri) je největším a nejvzácnějším ze tří druhů pekariů. Žije v extrémně horké a suché křovinaté oblasti ve středu Jižní Ameriky, nazývané Gran Chaco. Zde se pohybuje ve spleti houštin kaktusů a sukulentů díky svému klínovitému tvaru těla a silným tuhým štětinám. Má malé krátké nohy s drobnými ostrými kopýtky. Žije v menších rodinných stádech a je převážně býložravý.
Objev živých pekari Wagnerových v roce 1972 způsobil malou zoologickou senzaci. Druh byl totiž známý již předtím, ale pouze z paleontologických nálezů jeho koster a vědci ho tak považovali za dávno vymřelý druh.
V Zoo Jihlava chováme tento druh od roku 2014 a byli jsme tak první českou zoo, kde byl pekari Wagnerův k vidění. Prvního samce a samici jsme dovezli z Tierparku Berlin, zvířata se nám však nepodařilo rozmnožit. To se nám podařilo až nyní u nového páru. Obě nová zvířata jsme také dovezli z Berlína a to v roce 2017. Samice je narozena v roce 2013 a samec je o rok mladší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva