Zoo Ostrava: Pisily v La Pampě pečují o potomky

08.08.2022 19:18 | Tisková zpráva

Obyvateli obří voliéry La Pampa v ostravské zoologické zahradě jsou kromě kondorů, ibisů či kolpíků také drobnější pisily americké. Dva páry těchto ptáků s nápadně dlouhýma nohama aktuálně odchovávají své první potomky. Návštěvníci mohou malé pisily pozorovat přímo uvnitř voliéry – La Pampa je průchozí.

Zoo Ostrava: Pisily v La Pampě pečují o potomky
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Přestože v La Pampě zahnízdily dva páry, dočasně je k vidění jen jedna rodina s dvoutýdenními mláďaty. Ta druhá, v níž se mláďata vylíhla o týden později (24. a 25. července), byla kvůli chladnému a deštivému počasí přemístěna do chovatelského zázemí. Jakmile mláďata povyrostou a zesílí, i ona budou se svými rodiči k vidění. Pro oba páry to je rodičovská premiéra, kterou zvládly velmi dobře – inkubace vajec i péče o čerstvě vylíhlé potomky proběhly zcela v režii pisil.

Mláďata jsou první týdny na rozdíl od černobíle zbarvených dospělců pokryta hnědo-šedě kropenatým peřím. I nohy mají hnědé, v dospělosti pak zčervenají. Díky tomu jsou mláďata téměř neviditelná a tedy chráněná před případnými predátory. I v La Pampě, pokud se zdržují na písčitém podkladu nebo na štěpce a nehýbou se, jsou snadno přehlédnutelná. Rodiče navíc své potomky střeží a cítí-li ohrožení, jeden rodič se hlasitým křikem snaží vetřelce či predátora odlákat, zatímco druhý zůstává u mláďat.

Malé pisily se živí hlavně hmyzem (například různými larvami), který hledají v trávě. Jakmile povyrostou a prodlouží se jim nohy i zobák, začnou se odvažovat i do vody a na mělčinách lovit vodní bezobratlé a drobné obratlovce, jak to dělají dospělí.

Voliéra La Pampa je největší průchozí voliérou v Zoo Ostrava. Lidé do ní mohou vstoupit a užít si bezprostřední blízkost jejich obyvatel. Každou neděli v 11 hodin mohou navíc zažít i krmení zvířat doprovázené komentářem chovatele. Těšíme se na Vás!

Pisila americká (Himantopus mexicanus) vypadá jako miniaturní čáp. Váží 176 g, rozpětí křídel dosahuje okolo 75 cm. Samec má černá křídla, zadní část krku a týl hlavy, samice černohnědá křídla. S věkem se barva ptáků mění. Mladí ptáci mají hnědá křídla. Pisily obývají mělké vody, ústí řek, slané mokřady od Kalifornie po Ekvádor a Galapágy. Hnízdí v koloniích. Na ostrůvcích v bažinách si staví úhledná hnízda. Z olivově zbarvených vajec se po 25 dnech líhnou béžová kropenatá mláďata. Pisily loví drobné vodní živočichy, např. pulce, vodní hmyz, rybí potěr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…