V Evropě mají aljašské ovce kromě Plzně jen německé zoologické zahrady v Lipsku a Krefeldu a zoo v estonském Tallinu. V plzeňské zoo žijí už od roku 2004. Za posledních deset let se zde narodilo deset mláďat, ale ne všechna se podařilo odchovat.
Aljašské ovce podle kurátorky chovu kopytníků Miroslavy Palacké jsou podobné spíš muflonům, jen mají čistě bílou hustou srst. Mláďata jsou až do zhruba čtyř měsíců věku plně závislá na svých matkách. V plzeňské zoo musí být samec, pětiletý Tonda, chován kvůli bezpečí jehňat odděleně.
(foto - Zoo Plzeň)
Dřív byly tyto ovce na vysokohorských svazích arktických a subarktických oblastí severní Ameriky relativně běžným druhem. Dnes se jejich populace začíná ztenčovat nezřízeným lovem. Podobně jako například mufloni mají totiž i samci aljašských ovcí velké zahnuté rohy, které jsou pro mnohé lovce ceněnou trofejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva