dTest: Děti nejsou chráněny před vlivem reklamy na nezdravé jídlo

24.11.2018 17:35 | Zprávy

Děti v evropských zemích jsou ve velké míře vystaveny reklamám na potraviny škodlivé pro jejich zdraví. Světová zdravotnická organizace prosazuje jejich omezení.

dTest: Děti nejsou chráněny před vlivem reklamy na nezdravé jídlo
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

 

V říjnové zprávě Světové zdravotnické organizace (WHO) se píše, že děti jsou i nadále vystaveny obchodním sdělením, která propagují potraviny s vysokým obsahem tuků, soli a cukru, zatímco dětská obezita je jedním z velkých problémů současnosti. Děti snadno podléhají reklamám a ovlivněni jsou i dospívající, jen v menší míře.

Před problémem varovaly již předešlé zprávy organizace a v roce 2010 byla schválena doporučení, jejichž uvedení do praxe evropských zemí stále pokulhává. Jen 29 z 53 států našeho kontinentu přijalo jistá opatření. Ani ta nebyla dostatečně důsledná a účinná. Jedním z důvodů je i síla lobbyingu výrobců potravin.

Například Francie zavedla povinné upozornění na zdravotní rizika v reklamách na potraviny s vysokým obsahem tuku, cukru nebo soli, ale připojení k tamější chartě pro zodpovědné marketingové praktiky výrobců potravin je dobrovolné, a tedy ne příliš populární. Zákaz vkládání reklamy do televizních pořadů určených dětem do 12 let v některých zemích je důležitým krokem, nicméně má omezený účinek.

Základních doporučení zprávy WHO je několik:

Již podniknuté kroky se často nevztahují na široké spektrum pořadů, médií a marketingových technik, kterým jsou děti vystaveny. Na dětské smysly útočí internet, balení výrobků, sponzoring dětských akcí velkými značkami, rozdávání vzorků apod. Jednotlivé země musí zvážit zavedení zákonných pravidel zahrnujících nejen reklamu jako takovou, ale i všechny ostatní způsoby marketingové komunikace.

Opatření chrání jen děti do 12-13 let, ale negativnímu vlivu marketingu podléhají také dospívající. Účinnost zákonů tedy musí být rozšířena na všechny děti.

Zatím nejsou používány natolik účinné způsoby kategorizace potravin, aby bylo možné přesně určit, které výrobky nesmí být propagovány mezi dětmi. Proto je nutné na základě již existujících měřítek a mechanismů pracovat na pokročilejších kritériích a vše důsledně používat v praxi. Systémy kategorizace musí na základě složení a výživových hodnot účinně a jasně definovat, které potraviny a v jaké míře škodí zdraví.

Země EU musí spolupracovat a sladit své zákony, aby politika ochrany dětského zdraví nefungovala jen v hranicích každé z nich zvlášť.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 15,3  GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

19:11 ČEZ: 15,3 GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

Číslo týdne